Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
08 Marzec 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Drogi do Niepodległości – wystawa z okazji 100-lecia niepodległości Polski

Data: Cz. 5 Kwi, 2018 11:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

drogadoniepodleglosciZ okazji 100-lecia odzyskania niepodległościprzez Polskę Biblioteka Norwida zaprasza 5 kwietnia br.,  godz. 11.00, hol Biblioteki na otwarcie wystawy Drogi do Niepodległości ze zbiorów dr. Wojciecha Lizaka – historyka, kolekcjonera, założyciela prywatnego Muzeum Historii i Pamięci w Szczecinie.

Tematem wystawy Drogi do Niepodległości jest historia polskiej tradycji niepodległościowe j w okresie od Powstania styczniowego do odzyskania niepodległości w 1918 roku, z uwzględnieniem wojny polsko-bolszewickiej. W tym kontekście przedstawione zostaną mało znane materiały i źródła historyczne, dotyczące m.in. zsyłki Józefa Piłsudskiego na Syberię, rosyjskiej administracji wojskowej po upadku Powstania, zamachu na cara Aleksandra III, polskiej diaspory w Rosji, działalności patriotycznej przed I Wojną, czynu zbrojnego Polaków w trakcie I wojny i antypolskiej propagandy sowieckiej.
dr Wojciech Lizak

Wystawa oparta jest o kolekcję niepodległościową (ponad 400 obiektów o charakterze ikonograficznym, rękopiśmiennym oraz numizmatycznym) obejmuje m.in. mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, plany bitew, bogatą kolekcję zdjęć przedstawiających zniszczenia na terenie Polski podczas pierwszej wojny światowej, ponadto oryginalne zdjęcia i grafiki prezentujące dom, rodzinę oraz zsyłkę Józefa Piłsudskiego na Syberię. Ekspozycję wzbogacą rękopisy Paderewskiego, Piłsudskiego oraz Sikorskiego a także unikalne plakaty oraz pamiętniki legionistów z wpisami legionowych „znakomitości”.

Ekspozycja została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Wystawa czynna do 30 kwietnia 2018 r.

100 lecie jpg-2

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu