Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
23 Wrzesień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Polsko-niemiecka antologia Dzieciństwo w Polsce – Dzieciństwo w Niemczech / Kindheit in Deutschland – Kindheit in Polen

Data: So. 5 Gru, 2015 16:00 - 16:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

dzieciństwo w polsceWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 5 grudnia br. (sobota) o godz. 16.00 na promocję polsko-niemieckiej antologii Dzieciństwo w Polsce – Dzieciństwo w Niemczech / Kindheit in Deutschland – Kindheit in Polen. Antologia zawiera literackie i autobiograficzne wspomnienia z dzieciństwa 28 autorów z Polski i Brandenburgii/Berlina, m.in. tekst Ewy Andrzejewskiej, zielonogórskiej poetki, autorki tekstów piosenek.

Spotkanie w Zielonej Górze jest jednym z 20. odczytów i dyskusji, które odbywają sięw wielu miastach w Polsce oraz w Niemczech. Naszymi gośćmi będą: Heinrich von der Haar – redaktor i pomysłodawca antologii, Heidi Ramlow – wydawca oraz autorzy: Bożena Boba-Dyga, Łucja Dudzińska, Justyna Fijałkowska, Anna Nawrocka, Kinga W. de Walla, Bernd Kebelmann. Spotkanie moderuje Ewa Andrzejewska. Zaśpiewa Dagmara Korona.

Organizator: Fundacja Centrum Rozwoju Kultury i Edukacji oraz Grupa Literyczna Na Krechę – instytucje wspierające, promujące Antologię ze strony polskiej, projekt Literatur-Kollegium Brandenburg e.V.

Teksty z tego zbioru opowiadają o próbach znalezienia wyjścia z ciernistego gąszcza dzieciństwa; o poszukiwaniach odpowiedzi na pytania, których nikt dotąd nie zadał, o szukaniu miejsca w życiu, miłości rodzicielskiej; o ucieczce i utracie ojczyzny, o piętnie wyciśniętym przez wojenną zgrozę; o ojcach i wujkach, którzy zawinili; o strachu, że oddadzą nas w obce ręce; o drodze ze wsi do wielkiego miasta; o niezapomnianych miejscach, krajobrazach i nowych rzeczach, na przykład o kolorowym telewizorze; o przemianach obyczajów i tradycji; o przyjaźni, o pierwszej miłości; o wykorzystaniu i o szukaniu słów. Są wycinkami jednostkowych doświadczeń i przez to niepowtarzalnym dziedzictwem. Przypominanie jest powrotem do korzeni własnej percepcji, do niewyraźnych albo przerysowanych i wyolbrzymionych obrazów, do dawno minionych głosów, dźwięków, zapachów, cieni, do okruchów wspomnień, do scen z ciemności. Literatura może to bogactwo przechować i objaśnić.

Ta książka pozwala odczuć, co to znaczy „być dzieckiem": usłyszeć i zobaczyć to, czego dorośli już nie słyszą i nie widzą, sny na jawie, pierwsze rozmyślania. Historie opowiadane są różnie, czasem z dużą dozą ironii albo fantastyki, eksperymentalnie albo bajkowo, niekiedy z zabarwieniem społeczno-realistycznym albo edukacyjnym. Z napięciem, namiętnością, humorem, inne delikatnie i wzruszająco. Już nigdy nie zdarzy się tyle nowego, nadzieja i lęk. Ale również zniszczenie i rozpad – pierwszy policzek, pierwsze rozstanie, ciężka praca, wczesna śmierć. Przez niektóre teksty przebija głęboki ból. Zakorzenienie i wykorzenienie, powstawanie i przemijanie leżą jeszcze blisko siebie. Zapisana w pamięci magiczna moc dzieciństwa wpływa na nasze losy, jest siłą, z której czerpiemy przez całe życie. Antologia ta łączy ludzi różnego pochodzenia i pobudza do rozmowy na temat przeszłości i teraźniejszości, po obu stronach granicy.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu