Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
23 Wrzesień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

„My, Żydzi z Polski” - spotkanie z udziałem autorki Ireny Wiszniewskiej

Data: Wt. 1 Gru, 2015 18:00 - 18:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

MY ŻYDZWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza  1 grudnia 2015 r., godz. 18.00 do Sali Dębowej Biblioteki na spotkanie na temat tożsamości współczesnych polskich Żydów. Rozmowę wokół książki „My, Żydzi z Polski” z udziałem autorki Ireny Wiszniewskiej prowadzić będzie Bartosz Urbaniak.

Irena Wiszniewska - dziennikarka, freelancerka. W latach dziewięćdziesiątych mieszkała na Litwie, skąd pisała korespondencje dla belgijskiej gazety "Le Soir" i francuskiej "La Croix". We Francji wydała zbiór reportaży o Litwie Paroles dégelées, na liście lektur polecanych przez wydział Nauk Politycznych na Sorbonie. W Polsce wydawnictwo Forma opublikowało jej tekst Nienawidzę siebie o nienawiści kobiet do własnego ciała. Uprawia street art, opowiadając wymyślone przez siebie historie na ulicy, co robiła na Podlasiu, Madagaskarze i w Odessie.

Polska uchodzi za kraj bez Żydów. Trzydzieści lat temu stwierdzenie to było prawdziwe. Dziś prawdziwe już nie jest. Co stało się w międzyczasie? Książka „My Żydzi z Polski” stara się na to pytanie odpowiedzieć.

Dla Żydów stanowi rodzaj afirmacji obecności. Jesteśmy tu, na tej ziemi, w tej przestrzeni, z wszystkimi niedogodnościami, jakie to ze sobą niesie. W tych wywiadach możemy przejrzeć się jak w lustrze – oto jacy jesteśmy. Oto czego się boimy, o czym marzymy, jak rozumiemy naszą przynależność. Ostatnio pojęcie coming-outu, tradycyjnie odnoszące się do gejów, zaczęto stosować również do Żydów. Można powiedzieć, że „My Żydzi z Polski” to taki generalny coming-out, w tym sensie że dotyczy całej społeczności.

Organizatorzy: Fundacja Judaica, Beit Polska – Związek Postępowych Gmin Żydowskich

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu