Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
08 Grudzień 2021
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Festung Küstrin w 1945 – promocja książki dr. Andrzeja Toczewskiego

Data: Śr. 18 Lut, 2015 18:00 - 18:00
Lokalizacja: Biblioteka
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze

plakatZapraszamy 18 lutego (środa) o godz. 18.00 do Klubu Pro Libris na promocję książki Festung Küstrin w 1945 dr. Andrzeja Toczewskiego. Publikacja ukazała się w znanej serii Historyczne Bitwy wydawnictwa Bellona. Rozmowę prowadzić będzie prof. dr hab. Czesław Osękowski.

Kostrzyn nad Odrą w 1945 roku był ostatnią twierdzą broniącą dostępu do Berlina – stolicy III Rzeszy. Strategiczne położenia twierdzy kostrzyńskiej wynikało z jej umiejscowienia u zbiegu ważnych dróg wodnych – Warty i Odry – a także w pobliżu wielu krzyżujących się dróg i linii kolejowych.

Bitwa o Kostrzyn przybrała od początku niezwykle zażarty charakter i trwała dwa miesiące. Stała się częścią  składową walk 1 Frontu Białoruskiego o przełamanie i zdobycie linii środkowej Odry. W hitlerowskich koncepcjach obrony doniosłą rolę odgrywały twierdze, które według goebbelsowskiej propagandy miały pełnić funkcję swego rodzaju „łamaczy fal”. Zadaniem ich było związanie jak największej liczby nacierających wojsk radieckich, a co za tym idzie zyskanie na czasie.

W walkach o Kostrzyn brały udział wydzielone jednostki z trzech armii 1 Frontu Białoruskiego. Jako pierwsze zaatakowały miasto z marszu 30 stycznia 1945 r. oddziały 2 armii pancernej gwardii, lecz próba ta mimo początkowego sukcesu nie udała się. Kostrzyn leżał w pasie działania 5 armii uderzeniowej, toteż jej oddziały toczyły dalsze boje o zdobycie miasta. Natężone walki prowadzono w dniach 6-12 marca. Przyniosły one połowiczny sukces, ponieważ zdobyto tylko wschodnią część miasta – dzielnicę Nowe Miasto. Decydujący udział w bitwach o Stare Miasto i twierdzę miały wojska 8 armii gwardii, które 30 marca pokonały ostatni punkt oporu i zdobyły Kostrzyn.

Praca dr. Andrzeja Toczewskiego wyjaśnia, dlaczego zdobycie Berlina nie nastąpiło – jak planował Stalin – w połowie lutego, a dopiero w maju 1945 roku.

zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu