Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
09 Sierpień 2020
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Jarmark Kaziukowy

Data: N. 3 Kwi, 2011 11:00

news365.plJuż po raz siódmy na terenie skansenu w Ochli 3 kwietnia 2011 roku, w godz. 11.00 - 17.00 odbędzie się tradycyjny jarmark Kaziukowy. Jak za dawnych czasów na jarmarku będzie można znaleźć różne cudeńka min. serca kaziukowe, obwarzanki, palmy wileńskie, pisanki, obrusy ręcznie haftowane, rzeźby, ceramikę użytkową i ozdobną, wyroby bednarskie, z wosku, z siana i drewna. Nie zabraknie również tradycyjnych, wileńskich potraw, słodyczy i konkursów dla dzieci oraz ciemnego chleba.
Dorocznemu jarmarkowi rzemieślników, kupców i twórców ludowych towarzyszyć będą kapele i zespoły ludowe. Natomiast pracownicy skansenu oprowadzą zainteresowanych po stałych ekspozycjach muzealnych.
Z pewnością atrakcją będą odbywające się w sali wystawowej warsztaty pisankarskie. Pod okiem doświadczonych pisankarzy, a także pracowników muzeum, wszyscy chętni poznają nakładanie wzoru na jajko techniką batikową. Imprezę dopełnią przejażdżki bryczką po skansenie. Pamięć o tej tradycji przywieźli na ziemię lubuską przesiedleńcy wywodzący się z Wileńszczyzny. Kaziuk (lit. Kaziuko muge) to odbywający się w Wilnie od 1636 roku, jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza. "Kaziuki" były zawsze okazją także do zabawy. W jego trakcie odbywały się ongiś pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Organizowano zawody w smażeniu blinów czy ubijaniu masła. Jarmark dawał moc wrażeń i był wydarzeniem znaczącym, o specyficznym kolorycie.
Wszędzie tam, gdzie mieszkają przesiedleńcy pochodzący z Wileńszczyzny, były i są organizowane "Kaziuki" mające znaczenie dla podkreślania tożsamości tych środowisk. Pokazanie Kaziuków młodemu pokoleniu służy przede wszystkim zachowaniu tradycji, zwyczajów, a przynajmniej wiedzy o naszym dziedzictwie kulturowym.


www.wimbp.zgora.plWyświetl większą mapę
zgłoś plagiat/niewłaściwą treść

Szukaj w kalendarzu