PLAKATWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza w ramach Czwartku Lubuskiego 4 czerwca br., godz. 18.00, na promocję online tomiku wierszy „Kaczka z jabłkami” profesora Mariana Bugajskiego, językoznawcy, teoretyka komunikowania, medioznawcy, kierownika Zakładu Komunikacji Językowej na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Moderator: prof. Małgorzata Mikołajczak

Wiersze czyta: Elżbieta Donimirska, aktorka.

W spotkaniu uczestniczy także Beata Żyła, malarka, autorka obrazów zamieszczonych w prezentowanym tomiku. Zapraszamy!

 

 Transmisja live Facebook: 

 

Marian Bugajski – w latach 1967-1972 studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Stopień doktora uzyskał na tym uniwersytecie w roku 1979, a w roku 1988 stopień doktora habilitowanego.

Od roku 1992 związany z Zielona Górą najpierw jako profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej, następnie jako profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w roku 2005. Językoznawca, badacz współczesnej polszczyzny, zajmuje się także problematyką historycznojęzykową. Wydał m.in.: Językoznawstwo normatywne (Warszawa 1993), i Język w komunikowaniu (Warszawa 2006) – książki, które w zasadniczy sposób wpłynęły na kształt współczesnej lingwistyki normatywnej i jej odniesień do praktyki. Marian Bugajski jest też popularyzatorem polszczyzny i kultury języka w mediach – także w intrenecie. Jest członkiem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz przewodniczącym Komitetu Okręgowego Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

„Kaczka z jabłkami – wierszowany rarytas, przysmak dla tych którzy lubią gry językowe i zabawę słowem; solidna porcja rymowanego humoru oraz kryjącej się za nim poważniejszej refleksji. Taką oto niespodziankę przyszykował czytelnikom profesor Marian Bugajski.”

- prof. Małgorzata Mikołajczak

Uprzejmie informujemy, iż termin nadsyłania prac konkursowych na XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. PLASTIK został przedłużony!

Ze względu na pandemię koronawirusa, na całym świecie występują trudności w funkcjonowaniu transportu lotniczego i poczty. Sytuacja ta uniemożliwiła wielu rysownikom nadesłanie prac na Konkurs w przewidzianym uprzednio terminie do 31 maja 2020 r.

W związku z tymi trudnościami przedłużamy termin nadsyłania prac konkursowych do 31 lipca 2020 roku.  

czerwiec plakatStowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze pragną ogłosić wyniki konkursu Wyzwania Czytelnicze za rok szkolny 2019-2020.

Wszyscy, którzy w tej edycji podjęli wyzwanie, otrzymają upominek. Po odbiór nagród, wyróżnień i upominków za udział, zapraszamy 10 czerwca do Centrum Bibliotecznego Dla Dzieci i Młodzieży Biblioteka Pana Kleksa, w godzinach pracy Biblioteki tj. 8-15.

Konkurs odbywa się dzięki pomocy finansowej Miasta Zielona Góra oraz Instytutu Książki, za co dziękujemy.

Polegał na czytaniu książek wpisujących się w temat miesiąca. Za każdą wypowiedź uczestnicy otrzymywali punkty, osoby które pisały regularnie i otrzymały najwięcej punktów zdobyły nagrody. Jury, w składzie Justyna Stachura i Anna Witkowska, postanowiło przyznać także jedną nagrodę specjalną za wyraz artystyczny nadesłanych wypowiedzi.

Gratulujemy wszystkim i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji już niebawem!

Nagrodę Grand Prix za największa liczbę punktów ze wszystkich otrzymuje:

Bruno – Bruno Biniek

Wyróżnienie za wyraz artystyczny otrzymuje:

Blanka – Blanka Biniek

W kategorii klas 1- 3:

Nagrodę otrzymuje Tytus – Tytus Sinicki

Wyróżnienie – Anka – Anna Warcholik

W kategorii klas 4-6:

Nagrody otrzymują:

  • Superbasketballer – Marta Simonjetz

  • Piotr – Piotr Pawlak

Wyróżnienie otrzymuje:

  • Kung Fu Panda – Julia Wojtasik

W kategorii klas 7- 8:

Nagrodę otrzymuje:

  • Blanka – Blanka Biniek

Wyróżnienia otrzymują:

  • Panda – Michalina Mróz

  • Inga – Inga Ćwioro

Przypominamy, że każdy, kto nadesłał do nas choć jedną wypowiedź może się zgłosić po upominek za udział.

 pobrane logo-zielona-góra-czarne dkk 2018 rgbZESTAW MKiDNNPRCIK

Kulturalny Rozkład Jazdy #NonStopNORWID
1 - 6 czerwca 2020

PONIEDZIAŁEK, 1 czerwca

WTOREK, 2 czerwca

ŚRODA, 3 czerwca

CZWARTEK, 4 czerwca

PIĄTEK, 5 czerwca

SOBOTA, 6 czerwca

Ponadto polecamy:

MĄKOSA - PLAKATWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza w ramach Czwartku Lubuskiego 18 czerwca br., godz. 18.00, na promocję najnowszej powieści Zofii Mąkosy Dolina nadziei - 3. tomu z cyklu Wendyjska winnica.  Spotkanie z pisarką i publicystką, dwukrotną laureatką Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (2017 i 2019), prowadzić będzie Eugeniusz Kurzawa.

 

Transmisja live Facebook:

 

Zofia Mąkosa – urodziła się w Kargowej, dzieciństwo spędziła w Chwalimiu. Obecnie jedna z najpopularniejszych lubuskich pisarek. Publikowała artykuły w lokalnej prasie. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Na historię patrzy jak na źródło wiedzy o przeszłości i teraźniejszości. Czytanie książek to jej największa pasja, zawsze też lubiła pisać. Zadebiutowała powieścią Cierpkie grona, epicką opowieścią z czasów wojny o rodzinnych więzach, sile miłości i determinacji kobiet. W 2017 roku została nominowana do Nagrody Literackiej im. Andrzeja K. Waśkiewicza. Dwukrotna laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (2017 i 2019). Szczęśliwa żona, matka trójki dzieci oraz babcia. To właśnie rodzina daje jej poczucie spełnienia w życiu.

Kiedy kilka lat temu posadziłam na stołku Martę Neumann i kazałam jej obierać ziemniaki, nie przypuszczałam, że tak mało efektowna scena stanie się początkiem trylogii liczącej ponad tysiąc stron (...)

W trzeciej części "Wendyjskiej winnicy" wybrałam się do okupowanych Niemiec, państwa ukaranego za straszliwe zbrodnie i wywołanie wojny — największej i najtragiczniejszej w dziejach ludzkości.

pisze Zofia Mąkosa w posłowiu do swojej najnowszej powieści.

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.