Po raz kolejny rozstrzygnięta została edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty. Tym razem to jubileuszowy, 20. konkurs.

Realizowane w Kargowej zdarzenia są kontynuacją idei głoszonych przez literata Eugeniusza Pauksztę związanego z tym miejscem, popularnego w latach 50. i 60. ubiegłego wieku powieściopisarza i publicysty, autora książek, w tym powieści obyczajowych i historycznych, tomów opowiadań oraz powieści dla młodzieży. Paukszta poruszał najczęściej problematykę Ziem Północnych i Zachodnich w kontekście integracji powojennej, kształtowaniu się polskości, wzrastania młodego pokolenia. Czasy są już inne, a wartości przyświecające tym działaniom pozostały niezmienne – kolejnym pokoleniom wpaja się umiłowanie małych ojczyzn oraz pielęgnowanie najbliższego środowiska. Te zamierzenia kultywują organizatorzy Konkursu, które obrazuje naczelna maksyma: Małe Ojczyzny – pogranicze kultur i regionów.

Wśród organizatorów (Gminne Centrum Kultury Biblioteka Publiczna im. Eugeniusza Paukszty w Kargowej, Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze, Stowarzyszenie Gmin Rzeczpospolitej Polskiej Region Kozła) znajduje się także Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, która od lat wspiera i nagłaśnia ten ważny dla regionu Konkurs. Wśród tegorocznych laureatów znalazły się dwie osoby z województwa lubuskiego, a szczegółowy wykaz zwycięzców znajduje się poniżej.

Wyniki tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty:

I miejsce i nagroda w wys. 1000 zł - dla Czesława Markiewicza z Zielonej Góry godło: "Ja bez ziemi" za pracę: "Tutejszość, która była nietutejsza".

II miejsce i nagroda w wys. 600 zł - dla Łukasza Barysa z Pabianic, godło: "Lód Ludwika" za pracę: "Poszukiwania"

III miejsce i nagroda w wys. 400 zł - dla Krzysztofa Martwickiego z Płońska, godło: "Odkurzacz" za pracę: "Gienek".

Ponadto jury przyznało jedno wyróżnienie w wys. 300 zł dla Wioletty Malinowskiej z Nowego Kramska, godło: "Ciotka Wima" za pracę: "Smaki dzieciństwa"

HOLCentrum Dokumentacji i Badań Mediów Lubuskich Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Komisja Prasoznawcza Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie zapraszają w dniach 19-20 września 2019 na międzynarodową konferencję naukową na temat: „Winiarstwo lubuskie a media – perspektywa trzydziestolecia 1989-2019".

Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Elżbiety Anny Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Odrodzenie lubuskiego winiarstwa jest faktem, który dociera nie tylko do świadomości mieszkańców całej Polski, ale także poza jej granice. Wina z licznych i coraz lepiej prosperujących lubuskich winnic mają już swoich fanów i koneserów. Mamy już polskie wino, które zachwyca gości i mieszkańców budując markę województwa lubuskiego.
Celem konferencji jest próba spojrzenia na tradycję i współczesność lubuskiego winiarstwa pod kątem szeroko pojmowanych mediów – od książki i prasy, poprzez radio, telewizję i Internet.
Podsumujemy minione trzydziestolecie, nakreślimy medialny obraz lubuskiego winiarstwa – jego główne wątki i przemiany. Wspólnie z przedsiębiorcami, samorządowcami i dziennikarzami, zastanowimy się w jaki sposób wspierać medialnie tak dobrze rozwijającą się gałąź gospodarki regionu, jak ją popularyzować i kreować jej wizerunek.
Ściśle określone ramy chronologiczne i geograficzne nie wykluczają uwzględnienia szerszego kontekstu historycznego, politycznego, ekonomicznego i kulturowego. Trudno bowiem pominąć wielowiekową obecność wina na polskim stole, winiarskie tradycje sprzed 1945 roku – obce i rodzime, do których w różny sposób wciąż się nawiązuje (w pamięci Ziemi Lubuskiej wciąż żywe są wspomnienia hucznie obchodzonych winobrań w okresie PRL). Nie sposób nie odnieść się do przemian obyczajów, w tym struktury spożycia napojów alkoholowych po 1989 r., w której wino zajmuje coraz więcej miejsca.
Wśród zagadnień podczas konferencji m.in.: wino na polskim stole – tradycja i współczesność, wino, winnice oraz winiarstwo lubuskie w literaturze, książce i prasie, radiu i telewizji, filmie, muzyce i piosence; wino, winnice i winiarstwo lubuskie w przestrzeni polskiego i światowego Internetu, reklamie, a także w perspektywie bibliologicznej, bibliograficznej, muzealniczej i kolekcjonerskiej oraz wino u naszych przyjaciół – narodów miast partnerskich Zielonej Góry.

Konferencji towarzyszy w łączniku Biblioteki wystawa „Lubuskie winiarstwo" prezentująca eksponaty z zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej, Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz repredukcje fotografii z prywatnych kolekcji.

Konferencja została zrealizowana przy pomocy finansowej Województwa Lubuskiego

Więcej o Konferencji oraz szczegółowy program na stronie: http://konferencja.norwid.net.pl/program

Konferencja zaproszenie 1

Konferencja zaproszenie2

WiniarstwoW związku z obchodami Dni Zielonej Góry oraz ze zbliżającą się międzynarodową konferencją naukową na temat „Winiarstwo lubuskie a media – perspektywa trzydziestolecia 1989-2019" zorganizowana została wystawa pt. „Lubuskie winiarstwo". Ekspozycja prezentuje przedmioty życia codziennego, fotografie, książki, pocztówki, etykiety, grafiki oraz mapy w których zawarta jest historia winiarstwa w Zielonej Górze i okolicy. Zaprezentowane zostały winnice, architektura winiarska, produkcja wina, koniaków, szampana zielonogórskich wytwórniach, miejsca dystrybucji, jak restauracje i winiarnie, obchody Winobrania. Na wystawie zaprezentowane są stare naczynia, z których w wiekach średnich i późniejszych pito wino. Do najstarszych eksponatów należą: kubki gliniane VII-XIII w., znalezione w ok. Smolna i puchar gliniany z V w., znaleziony w Kożuchowie oraz szklanicez 1609 r., emaliowane, zwane wilkomami, zdobione herbem Saksonii, cechu mieczników żagańskich i motywami roślinnymi. Pochodzą z wykopalisk na parcelach mieszczańskich w Żaganiu. Zabytki te należą do zbiorów Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z/s w Świdnicy. Z kolei futerał na butelkę, akcja wytwórni Grempler u. Co., XIX-wieczna patera na owoce ze zdobieniami w kształcie kiści winogron, osiemnasto i dziewiętnastowieczne kubki i puchary cechowe, etykiety i karty pocztowe to część eksponatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Liczne zdjęcia przedstawiające uprawy, zbiory winogron, produkcję wina, piwniczki a także obchody Winobrania udostępnił ze swojej kolekcji Przemysław Karwowski. Pozostałe materiały stanowią część zbiorów Działu Regionalnego i Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki. Ekspozycję można oglądać od 6 do 22 września br. w łączniku do Galerii, w godzinach otwarcia Biblioteki.

Anna TokarskaWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida planuje w najbliższym czasie wydanie tomiku wierszy zebranych Anny Tokarskiej - poetki, zwanej zielonogórską Poświatowską, autorki kilku tomików poetyckich. Jej ponadczasową twórczość chcielibyśmy zawrzeć w jednej starannie wydanej publikacji. Będzie to ukłon dla samej poetki, patronki naszego Festiwalu Literackiego Proza Poetów oraz jej twórczości. Cel ten osiągniemy dzięki Państwa życzliwości i hojności!
Proponujemy udział w zbiórce finansowej za pośrednictwem https://zrzutka.pl/x72erw

Zachęcamy do udziału w naszej inicjatywie!

Ofiarodawcy, którzy w znaczącym stopniu przyczynią się do finansowego wsparcia naszej inicjatywy otrzymają gratisowe numery wierszy Tokarskiej.

Anna Tokarska – poetka. Urodziła się 17 lutego 1936 roku w Łodzi. Ukończyła filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. Debiutowała wierszem w 1964 roku w „Nadodrzu". Jej utwory tłumaczono na język niemiecki. Otrzymała Lubuski Wawrzyn Literacki (2002). Należała do Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy, Koła Młodych Pisarzy przy ZO ZLP (1970-1974) i Klubu Początkujących Literatów przy ZLP (1975-78) w Zielonej Górze. W latach1976-1981 należała do Związku Literatów Polskich. Zmarła 28 października 2013 roku w Zielonej Górze.

PLAKAT URODZINY NORWIDA 2 malyZ rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...

24 września br. w 198. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida, patrona naszej Biblioteki, przygotowaliśmy blok imprez przybliżających postać i twórczość literacką, artystyczną wybitnego prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa.

Nasza szeroka oferta adresowana jest do wszystkich, zarówno dorosłych, jak i dzieci! Każdy, kto w tym dniu odwiedzi „Norwida” może przyłączyć się do świętowania urodzin dostojnego jubilata! Norwid, siedzący na ławeczce przed gmachem głównym, czeka na fanów swojej twórczości!
Zapraszamy!

Zaplanowane wydarzenia będą się odbywały w gmachu głównym oraz w wybranych agendach Biblioteki.

Poniżej szczegółowy harmonogram:

Godz. 9.30-13.00          Norwid dzieciom – blok imprez dla dzieci szkół podstawowych. W programie m.in.: gra plenerowa z zadaniami literacko-plastycznymi polegającymi na przygotowaniu laurek oraz życzeń dla Norwida. Urodzinową atrakcją będzie także wypuszczenie na cześć  patrona balonów z helem. Nie zabraknie w tym dniu tortu!
Wydarzenie dla dzieci zakończy spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, popularną autorką książek dla dzieci.
Organizator: Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 10.00-11.30        Dlaczego Norwid jest patronem WiMBP w Zielonej Górze? – pogadanka Marii Radziszewskiej, kierownika Działu Zbiorów Specjalnych oraz wyjątkowa prezentacja oryginalnych rysunków Cypriana Kamila Norwida ze zbiorów WiMBP.
W drugiej części spotkania pogadanka z aktorem, reżyserem Jerzym Machowskim. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
Organizator: Lubuskie Laboratorium Książki GreenBook, ul. Makowa 12

Godz. 12.00-14.00        Czytanie na Kolanie – II edycja happeningu organizowanego we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Zielona Góra.
Organizator: Filia nr 1, ul. Ptasia 32

Godz. 16.00-16.30        Norwid mówi – spotkanie z aktorem, reżyserem Jerzym Machowskim. Rozmowa o twórczości Cypriana Kamila Norwida. Prowadzenie: dr Janusz Łastowiecki.
Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 17.00-18.15        Podróże z Norwidem
Europejskie życie Norwida – wprowadzenie;
Prezentacja wierszy Cypriana Kamila Norwida
oraz utworów inspirowanych jego twórczością przez zielonogórskich poetów ze Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów;
Prezentacja multimedialna na temat sztuki Norwida;
Podróże Norwida –
quiz z niespodziankami;
Pokaz filmu Z Norwida, reż. Maria Kwiatkowska, (16 min.);
Norwid na wesoło – zabawa literacka.
Organizator: Biblioteka Obcojęzyczna, Klub Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza, al. Wojska Polskiego 9

Godz. 18.30-20.00        Daj mi wstążkę błękitną -koncert w wykonaniu znakomitej pianistki Marii Ludwiki Gabryś-Heyke, prof. UMFC w Warszawie. W programie utwory: Marii Szymanowskiej, Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Adolphe Gutmanna, Władysława Żeleńskiego.
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15

           
                       

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.