racziewiczWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Jeszcze Żywych Poetów zapraszają 15 czerwca br. o godz. 18.00 do Klubu Pro Libris im. Andrzeja K. Waśkiewicza na promocję książki Nad Żejmianą i Odrą Bronisławy Raszkiewicz.

Bronisława Raszkiewicz urodziła się na Wileńszczyźnie w 1935 roku. Jej najwcześniejszą pamięć porysowała boleśnie wojna, toteż wspomnienia z dzieciństwa spędzonego nad rzeką Żejmianą, choć pełne ciepła, pełne są melancholii, smutku i bólu. W 1946 roku jej rodzina, w której zabrakło już trojga rodzeństwa oraz ukochanego ojca, opuściła Wileńszczyznę i zamieszkała na drugim krańcu Polski. Tak więc życie Autorki, szczęśliwe, mimo wielu trudnych doświadczeń, zawarło się w ramionach dwóch rzek: Żejmiany i Odry.

 

Swoim myślom, przeżyciom i wspomnieniom nadawała poetycką postać, jednak dopiero będąc na emeryturze zaczęła z tych prób układać tomiki. Pierwszy – Niech zostanie w moich wierszach – wydała w 2001 r. W następnych latach opublikowała kolejne: Światło słowa, Welon na wiśniach (uzyskał nominację do Lubuskiego Wawrzynu w 2008), Czułe Spojrzenie, Woda i ogień.

W 2006 r. wydała tom opowiadań pt. Dotyk życia, które są niejako szkicem do obecnej książki.
W każdym tomiku, tym bardziej we wspomnieniach, Autorka wydobywa to, co stanowi o wartości życia, które nie musi być radosne, ani łatwe, ale powinno być d o b r e. W tym ważniejszym znaczeniu niż prosta pomyślność. Widząc także ciemne jego strony, nigdy ich nie akcentuje, ponieważ wierzy, że zło tylko jest lub bywa, ale ponad nim góruje Dobro.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.