plakat noc muzeów2018Muzeum Ilustracji Książkowej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida zaprasza na tegoroczną Noc Muzeów ph. Szukamy przyjaciela”. Tym razem  nocną porą otworzymy podwoje bibliotecznego Muzeum by zwiedzić czarodziejski świat Jolanty Marcolla – ilustratorki wielu książek, które na stałe weszły do kanonu polskiej literatury dla dzieci.

Tematem przewodnim Nocy Muzeów jak zwykle jest ilustracja. Liczymy, że scenariusz rozbudzi fantazję i doda zapału małym i dużym.

W programie:

•          spotkanie autorskie z ilustratorką Jolantą Marcolla, która  poprowadzi  z dziećmi rozmowę o technikach ilustracyjnych, oryginałach i eksperymentach w twórczości plastycznej. Oglądając slajdy z ilustracją książkową poznamy definicję oryginału i  odpowiedź na pytanie - czym różni się on od reprodukcji.
  •          warsztaty plastyczno-literackie pt „Szukamy przyjaciela”, inspirowane książką Kim i Ktoś z Nikim:
  •          bujając w obłokach wykonanie wyjątkowego projektu ilustracji swojego największego marzenia. Podczas zajęć wzorem do naśladowania będzie oryginalna technika ilustracyjna stosowana przez  Ewę Kozyrę-Pawlak, łącząca elementy patchworku, wyszywanki, wycinanki i wyklejanki. Inspiracją dla wyobraźni będzie popularny wierszyk  Juliana Tuwima, pt. „Dyzio Marzyciel”,
  •          pasjonujące podróże po dziejach starej książki i ilustracji – zwiedzanie ekspozycji Muzeum Ilustracji Książkowej,
  •          „czarne” zajęcia  na dziewiętnastowiecznej prasie drukarskiej , odbijanie grafik,
  •          zagadki na spostrzegawczość ułatwiające przyswojenie bogactwa treści ekspozycji.

„Jolanta Marcolla stworzyła w niej [książce] czarodziejski świat najczęściej dostępny tylko dla wyobraźni dzieci. Tytułowa Kim, niczym Alicja w krainie czarów, zabiera nas w świat pełen stworów, w którym tytułowi bohaterowie prowadzą pozornie prostą rozmowę, jednakże naszpikowaną tak wieloma zabawnymi pułapkami dwuznaczności i gry słownej, że staje się ona dla młodego czytelnika zaskakującą łamigłówką. Jest w tej książce jeszcze coś - oprócz wyzwań związanych z gimnastyką umysłu, autorka ma dziecku do przekazania bezcenną wiedzę: jak ważna jest dla nas przyjaźń, jak rozpoznać prawdziwego przyjaciela i jak samemu nim się stać, pomagając innym swoją obecnością i zainteresowaniem”.

Pasja, kreatywność, inwencja twórcza oraz umiejętność wspólnej zabawy – zostaną przez organizatorów nagrodzone.

Pod koniec spotkania chętni będą mogli zakupić książki z tekstem i ilustracjami Jolanty Marcolla i zdobyć autograf artystki.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.

19 maja, godz. 19-22

Muzeum Ilustracji Książkowej Biblioteki Norwida