tydzbiblio2018Od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja, ogólnopolską akcję – Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło zostało wybrane przez okręg SBP w Opolu. Autorzy uzasadniają je: w dosłownym znaczeniu słowa "dowolność" oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki. (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości.

Jest ono również nawiązaniem do obchodów 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ogólnopolska akcja – Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania oraz bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Cypriana Norwida włącza się do tej akcji, a jej obchody rozpoczyna 8 maja – w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Przez tydzień w gmachu głównym Biblioteki oraz filiach zorganizujemy szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz rodzin i wszystkich, którzy chętnie spędzą z nami czas wolny. W naszym bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie!

Wśród wydarzeń m.in. spotkania autorskie, kiermasz książek, pokaz programowania robotów edukacyjnych Photon, gry i warsztaty dla dzieci oraz wiele interesujących wystaw. Zapraszamy również na Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze z poezją Bolesława Leśmiana w akustycznym wykonaniu zespołu Trupięgi z Sulęcina. Swoje cenne materiały ze szczególnym uwzględnieniem 100-rocznicy odzyskania niepodległości zaprezentuje ponadto Dział Zbiorów Specjalnych. Interesująco zapowiada się również Dzień węgierski i łotewski przygotowany przez Bibliotekę Obcojęzyczną.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny! Zapraszamy!

Harmonogram Tygodnia Bibliotek 2018