Plakat - Nagroda NikeNagroda Literacka NIKE jest polską nagrodą za książkę roku, przyznawaną od 1997 roku. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.

Zwycięzca wyłaniany jest w trzy etapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia.

Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe. Fundatorami nagrody są Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.

Listę 20 tytułów nominowanych w tegorocznej edycji najważniejszej nagrody literackiej w Polsce ogłoszono 18 maja 2017 r., podczas Warszawskich Targów Książki.

Decyzję o laureacie jury podejmie w dniu wręczenia nagrody tj. w niedzielę, 1 października 2017 r.

Zwycięzca otrzyma 100 tysięcy złotych i statuetkę Nike, zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę W gronie 20 nominowanych do Nagrody Nike 2017 znalazło się 7 tomów poezji, 5 powieści, 4 reportaże i 4 eseje. O statuetkę powalczą zarówno finaliści z lat ubiegłych, jak i autorzy będący na początku swej literackiej ścieżki kariery.

Wystawa prezentowana będzie od 4 września 2017 r. do 31 października 2017 r. w Filii nr 4 przy ul.Podgórnej 45 (w godzinach otwarcia biblioteki)

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.