umerW ramach forpoczty 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 12 czerwca br. na recital Magdy Umer – jednej z najwybitniejszych przedstawicielek polskiej poezji śpiewanej, reżyserki, scenarzystki, autorki tekstów piosenek. Magda Umer debiutowała pod koniec lat 60. w kabaretach studenckich. W 1971 roku zaśpiewała na festiwalu w Opolu „Koncert na dwa świerszcze", który zadecydował o jej dalszej artystycznej drodze. Za całokształt działań w dziedzinie kultury otrzymała najwyższe nagrody państwowe. Ma na swoim koncie kilkanaście płyt solowych i drugie tyle w projektach zbiorowych.
„Magda Umer to mistrzyni interpretacji piosenki literackiej. W kolejnym programie koncertu usłyszymy nie tylko utwory z dwóch ostatnich płyt – „Noce i sny" oraz „Wciąż się na coś czeka", ale też znane, lubiane i zawsze oczekiwane piosenki z jej repertuaru, śpiewane od lat, właściwie już wizytówki i samej artystki i także gatunku piosenki literackiej, między innymi „Już szumią kasztany", Oczy tej małej" czy „O niebieskim pachnącym groszku". Artystce towarzyszy pianista Wojciech Borkowski.
„Od kiedy dowiedziałam się, że moich płyt słucha, nie rozumiejący słowa po polsku, profesor Peter Russell z Nowej Zelandii, poważniej traktuję moje nucenie. Pan profesor słyszy tam także uśmiech, a to przecież międzynarodowy środek wyrazu. Uśmiecham się do państwa po polsku i we wszystkich językach świata!." Magda Umer
12 czerwca, godz. 18.00, Sala Dębowa Biblioteki Norwida. Bilety już dostępne na http://abilet.pl/

fot.Maciej Kłoś

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.