plakatBiblioteka Obcojęzyczna WiMBP serdecznie zaprasza na wystawę ilustracji do baśni hinduskich i węgierskich „Sekret życia” Marianny Jagody. Wystawę będzie można obejrzeć w holu głównym WiMBP od 25 kwietnia do 5 maja 2017 oraz w Bibliotece Pana Kleksa od 8 do 31 maja 2017.

Na wystawie ilustracji Marianny Jagody prezentowane są oryginalne ilustracje do baśni hinduskich, malowane farbami wodnymi na papierze akwarelowym oraz drukowane powiększenia ilustracji do baśni węgierskich. Baśnie hinduskie "Sekret życia" to pozycja z serii Baśnie świata, która przenosi czytelników do dawnych Indii. Jest to zbiór opowieści o radżach i braminach, zaklętych księżniczkach i książętach

zamienionych w zwierzęta. Nie brakuje tu hinduskich wierzeń, opowieści o duchach i demonach, a także o dobrych bóstwach, które czuwały nad swoimi wyznawcami.

"Baśnie węgierskie. Cudowny jeleń" to kolejny zbiór baśni ludowych w serii Baśnie Świata Są to opowieści o słynnych władcach, np. o królu Macieju Korwinie, jak i ludowe przekazy o mądrych zwierzętach, dzielnych młodzieńcach, sprytnych chłopach, świniarczykach, pasterzach, smokach, wróżkach i królewnach.  Obie książki wydało wydawnictwo Media Rodzina.

Marianna Jagoda - autorka bajkowych ilustracji  i projektantka ornamentów. Skończyła Wydział Malarstwa i Grafiki na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Brała udział w wielu wystawach i konkursach Sztuki Książki w kraju i za granicą, m.in. w Bolonii. Otrzymała wyróżnienie od Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursie Sztuka Książki (1997) za ilustrację do wiersza K. I. Gałczyńskiego "Podróż na wyspy szczęśliwe". Zajmuje się ilustracją książkową i projektowaniem graficznym. Największą przyjemność sprawia jej ilustrowanie dla dzieci. Zilustrowala ponad 20 książek m.in. : "Podróż Srebrnego" Agnieszki Ginko (Wilga 2014), "Sekret życia. Baśnie hinduskie" (Media Rodzina 2014), "Cudowny Jeleń. Baśnie węgierskie" (Media Rodzina 2016). Artystka chce, żeby jej ilustracje były pogodne, emanowały dobrą energią i rozwijały wyobraźnię u dzieci. Dlatego lubi bawić się barwami, a inspiracji szuka w krajach przepełnionych kolorem i słońcem. Wybrane prace można obejrzeć na stronie www.mariannajagoda.com oraz na blogu ilustratorskim www.mariannajagoda.blogspot.com .Ilustratorka prowadzi również warsztaty ilustratorskie dla dzieci. Od dzieciństwa mieszka nad polskim morzem i jest mamą Michała - gitarzysty.

OpisWystawyA3