StatuetkaWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT ogłaszają XIX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny.
Hasło tegorocznej edycji to Pieniądze.

XIX Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny – rozstrzygnięty!

Jury XIX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. PIENIĄDZE

Nasz konkurs w ostatnich latach podejmował tematy, które komentowały ważne nowe zjawiska i zmiany na świecie jak Sztuczna inteligencja czy Media społecznościowe. Tym razem wróciliśmy do tematu starego jak świat i niezmiennie aktualnego od tysiącleci.
Pieniądze - temat bardzo uniwersalny, w dodatku temat rzeka. Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale o tym jak ich brak może komplikować życie wie prawie każdy
z nas. Cytując za słownikiem PWN - określeń na pieniądze jest mnóstwo: grosze, dydki, forsa, mamona, szmal, waluta, moniaki, kasa, etc. Niektórzy pracują za „psie" pieniądze, inni całe życie zbijają fortuny, jeszcze inni trwonią majątki lub topią je w nietrafionych inwestycjach materialnych, a nierzadko i uczuciowych. Wszystkim nam zdarza się wyrzucać pieniądze „w błoto" lub za gotówkę zrobić prawie wszystko. Bohaterami są tacy, którzy pewnych rzeczy nie zrobią za żadne pieniądze. Nie brakuje też i takich, co kasę mają za nic. Pieniądze więc to dobrodziejstwo, ale i przekleństwo ludzkości. Żyjemy w czasach niezwykłego pośpiechu i gonitwy za mamoną, podczas gdy walutą staje się sam czas – towar bardzo deficytowy. Mówimy więc „czas to pieniądz", mając na myśli to, że jest on równie cenny. Natchnienia do skomentowania tegorocznego tematu można szukać choćby w przysłowiach i porzekadłach na temat pieniędzy: Pieniądze szczęścia nie dają, ale żyć pomagają, Nie zasypia w nocy śmiele, kto ma pieniędzy wiele, Chytry dwa razy traci, Biednemu zawsze wiatr w oczy wieje, a bogatemu diabeł dzieci kołysze.
Zachęcamy wszystkich twórców, zawodowo i amatorsko zajmujących się rysunkiem satyrycznym do wzięcia udziału w naszym konkursie. Mamy nadzieję, że tegoroczny temat spodoba się Państwu. Czekamy na wiele wspaniałych rysunków.

Poniżej zamieszczamy szczegółowy regulamin konkursu i kartę zgłoszenia.

Regulamin

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Zielona Góra

logo Zielonej Góry

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.