Lubuskie bliżej Małopolski! A to dzięki połączeniu lotniczemu do Krakowa. W każdy piątek i poniedziałek, do 24 października br., możemy udać się do Grodu Kraka za jedyne 99 zł w jedną stronę. Samolot Q400 NextGen spółki Eurolot startuje z Krakowa do Zielonej Góry o godz. 14:25, a wylatuje z Zielonej Góry do Krakowa o godz. 15:55.

Dlaczego Kraków? Wśród potencjalnych pasażerów przeprowadzone zostało badanie sondażowe dotyczące potrzeby uruchomienia połączenia lotniczego w kierunku innym niż Warszawa. Respondenci wśród pożądanych destynacji krajowych najczęściej wymieniali Kraków, a na drugim miejscu Gdańsk. Wśród międzynarodowych połączeń wymieniano Londyn i Amsterdam. Najczęściej podawane uzasadnienia wskazań Krakowa to:

a) brak bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim a Krakowem oraz długi czas podróży (ok. 10 godz.),

b) brak bezpośrednich połączeń lotniczych do Krakowa z lotnisk w Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu,

c) możliwości wykorzystania Portu Lotniczego Kraków/Balice jako portu przesiadkowego w związku z dobrą siatką połączeń z południem Europy.

Województwo Lubuskie realizuje Strategię Rozwoju Portu Lotniczego w Babimoście. Zgodnie z uchwałą sejmiku, na promocję województwa w ramach rozwoju portu przeznaczonych zostało 8,7 mln zł. 2 mln zł rocznie do lotniska dopłaca miasto Zielona Góra. Wykonany został plan inwestycyjny w zakresie zabezpieczenia lotniska, otrzymaliśmy także certyfikat portu cywilnego. Lotnisko w Babimoście posiada system ILS, wybudowana została droga patrolowa oraz nowa strażnica Lotniskowej Służby Pożarnej. W tej chwili trwają przygotowania do zmiany struktury własności spółki – wprowadzenie zarówno miasta Zielona Góra, Babimostu i biznesu.

 

samolot

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.