Czerwcowe spotkanie / DKK dla dorosłych

We wtorek, 8 czerwca 2021 we wschowskiej bibliotece odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie DKK dla Dorosłych. Ponieważ Klubowiczki nie spotykały od jesieni, a przed nami już tuż, tuż wakacje tematem dyskusji była książka, którą warto poczytać podczas letniego leniuchowania. 

Warta polecenia jest nostalgiczna saga rodzinna brytyjskiej pisarki Lucindy Riley „Pokój motyli”. Główną bohaterką jest Posy Montaque, siedemdziesięcioletnia mieszkanka uroczego, nadmorskiego miasteczka Southwold. Jej codzienne życie, zmaganie się z trudnymi sytuacjami i zmagania się myślami o podjęciu decyzji sprzedania podupadającego domu i pięknego ogrodu. Jednocześnie pojawia się jej dawna miłość, kłopoty finansowe starszego syna i niespodziewany powrót młodszego. A do tego wspomnienia z dzieciństwa i tajemnice Domu Admirała… Książka wciąga, są uczucia i dylematy. Powieść jest chętnie czytana, a jej saga „Siedem sióstr” cieszy się niesłabnącym powodzeniem. 

Niewątpliwie interesującą powieścią jest „Zakłamane życie dorosłych” Eleny Ferrante. To proza, którą cechuje uniwersalność. Obnaża ludzkie słabości i obłudę, którą otaczają się dorośli, rodzice, najbliższe otoczenie. To książka o dorastaniu, bliskości, zrozumieniu świata dorosłych, którzy dużo okrywają, aby utrzymać wizerunek „dobrego domu”. Niekoniecznie temat na wakacyjny czas, ale książka warta przeczytania. 

Otwieramy kolejne, tym razem polskie, luksusowe domy i poznajemy ich tajemnice. Utrzymanie pozorów ważniejsze od szczęścia, historia małżeństwa opartego na kłamstwie, tajemnicze zniknięcie i inne sekrety to cykl „Osiedle Pogodne” Magdaleny Majcher. 

I jeszcze coś z naszego regionu. Polecamy trylogię Wendyjska Winnica Zofii Mąkosy. „Cierpkie grona”, „Winne miasto”, „Dolina nadziei” to epicka opowieść o niedalekiej prowincji w okresie międzywojennym (obecnie gmina Kargowa), stolicy III Rzeszy Berlinie, w przededniu II wojny światowej, to powojenny obraz Ziem Odzyskanych, w tym Zielonej Góry czy radzieckiej strefy okupowanych Niemiec. To opowieść o obyczajach, kulturze i życiu codziennym terenów pogranicza polsko-niemieckiego, o przenikającej się kulturze Niemców, Polaków, Rosjan determinacji kobiet, więzach rodzinnych i dramacie człowieka w czasach, kiedy nie wiadomo kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. 

I jeszcze wiele innych autorów wymienianych przez Klubowiczki, w tym m.in - Karolina Wilczyńska, Agnieszka Krawczyk, Jakub Pasierski, Mieczysław Gorzka czy szwedzki pisarz Henning Mankell. 

/Ilona Ratajczak/

 


Drukuj