„Portret kota”

Dnia 12 stycznia 2024 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Żary odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięli w nim udział uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Naszym tematem były koty i uważne czytanie. Na początku odbyła się rozmowa o mruczkach m.in. skąd pochodzą, jak zostały udomowione, ponadto klubowicze z zaangażowaniem opowiedzieli o swoich czworonożnych pupilach. Następnie pani bibliotekarka przeczytała drugoklasistom opowiadanie pt. „Portret kota” z książki Joanny Krzyżanek „Kotki Dorotki. Czytam uważnie”, w którym główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Asia i jej koci przyjaciel Rajmund, któremu zamierza zrobić portret, a następnie podarować jego podobiznę babci na urodziny. Uczestnicy spotkania uważnie wsłuchiwali się w treść czytanego utworu i z przejęciem odpowiadali na pytania dotyczące rozgrywających się w nim wydarzeń. W trakcie lektury był czas na zajęcia plastyczne - dzieci miały za zadanie narysować kolejno poszczególne części ciała kocurka, w taki sam sposób jak tworzyła portret kota ich książkowa rówieśniczka. Z pewnością tak powstała podobizna tego sympatycznego zwierzątka to doskonały pomysł na prezent dla babci, która ma alergię na sierść futrzaków, bowiem Dzień Babci już niebawem. Dziękujemy za świetną zabawę, do zobaczenia w przyszłym miesiącu.

Małgorzata Pawłowska