"Pierwsza zasada punka" Celia C. Pérez/ DKK dla dzieci

Kolejne, szóste już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci za nami. W świetnych humorach, w iście wakacyjnym nastroju, spotkałyśmy się we wtorek, 6 czerwca 2023 roku, żeby porozmawiać o książce Celii C. Pérez Pierwsza zasada punka. Nastoletnia Maria Luiza uważa siebie za punka. Kocha muzykę rockową i uwielbia kleić ziny. Jest zbuntowaną dziewczyną, która nie znosi swojego imienia, nie chce uczyć się języka hiszpańskiego i nienawidzi kolendry. Po przeprowadzce do Chicago, pierwszego dnia w szkole naraża się nauczycielce z powodu niechlujnego ubioru i mocnego makijażu.  Na potrzeby Jesiennej Fiesty tworzy zespól muzyczny The Co-Co ̀s, który za zbyt głośną muzykę zostaje wykluczony z oficjalnego występu. Malù nie godzi się na taką niesprawiedliwość, buntuje się przeciwko szkolnemu regulaminowi, szuka kompromisu, żeby jednak wystąpić. Zgodnie z pierwszą zasadą punka, którą wyznaje, musi być sobą. Jednak według naszych dziewczyn, zasada ta nie jest łatwa do utrzymania.  Przecież wszyscy w około oczekują od ciebie dobrego zachowania, ty natomiast szukasz zrozumienia, potrzebujesz akceptacji i ciągle czujesz się odrzucona. Przeczytałyśmy książkę z prawdziwą przyjemnością, ciekawa fabuła, barwna bohaterka, z którą każda z dziewczyn mogła się utożsamić. Książkę gorąco polecamy, miłej lektury!

Grażyna Lichwiarz

img_20230606_135