DziedzictwoTegoroczne 29. Europejskie Dni Dziedzictwa upłyną pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na wystawę „Lubuskie smaki dziedzictwa”. Zachęcamy do zapoznania się z dziedzictwem kulinarnym Ziemi Lubuskiej.

Ziemia Lubuska to tygiel różnorodnych tradycji kulinarnych - to Polska „w pigułce”. Dzisiejsi mieszkańcy tej ziemi to potomkowie przesiedleńców i repatriantów z obecnej Litwy, Białorusi, Ukrainy, Wołynia, przesiedleńców z Polski centralnej, autochtonów, ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski, pogranicza ukraińsko-rumuńsko-mołdawskiego, górali z Bukowiny. W te strony kilkadziesiąt lat temu każdy przyjechał skądś, ze sobą zabierając rodzinne tradycje kulinarne, przepisy na potrawy codzienne i świąteczne. Co mogło ukoić tęsknotę za rodzinnymi stronami, złagodzić poczucie niepewności i tymczasowości? – oczywiście kuchnia.
Na przestrzeni dziesięcioleci niektóre przepisy uległy modyfikacjom i wpływom, inne są rygorystycznie przestrzegane i żadna zmiana przepisu jest niedopuszczalna. Na dziedzictwo regionu składa się także zastana kultura uprawy winnej latorośli i wpływy transgraniczne. Lubuskie smakuje więc także winem i miodem. Dzięki rekultywacji i odradzaniu tradycji winiarskich w regionie, oddajemy należny hołd dziedzictwu kulinarnemu tej części Polski. Suma tych wpływów i doświadczeń buduje gust kulinarny współczesnego Lubuszanina. Tradycje kulinarne przekazywane są w ramach rodziny i społeczności lokalnej.
W ostatnich latach promuje się je na szerszych forach, także na pograniczu polsko-niemieckim. Aby nie zaginęło dziedzictwo kulinarne regionu podejmuje się szereg działań lokalnych i szeroko zakrojonych. To różnorodne inicjatywy: przeglądy, konkursy, listy produktów regionalnych, wydawane książki kucharskie. Pielęgnowanie dziedzictwa kulinarnego jest dziś misją działających w regionie stowarzyszeń, organizacji, inicjatyw takich jak: Koła Gospodyń Wiejskich, Targi Dobrego Jedzenia, Stowarzyszenie Lubuski Produkt Tradycyjny, Lubuski Szlak Wina i Miodu, Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego.
Na wystawie obejrzymy dokumenty życia społecznego m.in.: ulotki, programy festiwalowe, nalepki na produkty regionalne, alkohole, plakaty i programy winobraniowe. Znajdziemy także fotografie przedstawiające świętowanie winobrania. Nie zabraknie przepisów na potrawy regionalne Ziemi Lubuskiej: paskę bukowińską, chleb starowiejski, strudel, płecinty czy schab po słubicku.

Wystawa trwa od 6 do 30 września 2021 r.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.