Z przyjemnością informujemy, że dwa nasze projekty otrzymały dotację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Partnerstwo dla książki". 10 marca 2021 poznaliśmy wyniki konkursu.

"rozCZYTAJmy się!" – To projekt skierowany do wszystkich klas szkół podstawowych, oparty na 3 filarach: czytamy, piszemy, myślimy. Składają się na niego: wymagający "23. Przegląd Mistrz Pięknego Czytania", nieszablonowy czytelniczy konkurs literacki oraz niesztampowy Konkurs wiedzy z książek Jana Brzechwy.
Nierozerwalnym elementem projektu będą warsztaty z emisji głosu, literackie i plastyczno-komiksowe przygotowujące uczestników do udziału w jakże wymagających konkursach. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, wezmą udział w uroczystych galach wręczenia nagród połączonych z ciekawym spotkaniem autorskim z polskim pisarzem dla dzieci i młodzieży.

Wysokość dotacji: 16 320 zł

"1-2-3 TEATR" – To projekt teatralny skierowany do dzieci młodszych klas szkoły podstawowej. Głównym celem zadania jest poszerzenie oferty biblioteki o zajęcia teatralne dla najmłodszych. Poprzez prowadzenie cyklicznych działań animujących czytelnictwo, warsztatów, zabaw parateatralnych, przygotowywanie spektaklu na podstawie tekstów zawartych w publikacjach dla dzieci i młodzieży, ma zachęcić najmłodszych do czytania.
Dodatkowym celem projektu jest zainteresowanie dzieci sztuką teatralną oraz zachęcenie najmłodszych do aktywnego udziału w kulturze. Ma on przybliżać najmłodszym specyfikę zawodu aktora i innych twórców teatru, pobudzać kreatywności dzieci, rozwijać twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną, umiejętność wystąpień publicznych oraz współpracy. Dzieci będą tworzyły lalki, budowały scenografię i inne elementy teatru, a także stworzą spektakl teatralny.

Wysokość dotacji: 16 480 zł.

I to nie koniec naszych sukcesów! W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki. W tym roku Bibliotece udało się pozyskać na działania DKK aż 97 900 zł ze środków Instytutu Książki.
Za tę dotację zrealizujemy m.in. 30 potkań autorskich, 27 eventów kulturalno-edukacyjnych, w tym min., Międzynarodowy Dzień Czytania Tolkiena, Mistrz Pięknego Czytania, konkursy w wiedzy dla dzieci z zakresu literatury: „Brzechwomaniak”, „Harry Potter i Biblioteka tajemnic” oraz „Wyzwania czytelnicze”, a także szkolenia i warsztaty podnoszące kwalifikacje z zakresu literatur narodowych.
A ponieważ w tym roku Dyskusyjne Kluby Książki obchodzą swoje 15-lecie, z tej okazji w Bibliotece Norwida zaplanowane zostały rozmaite wydarzenia dla moderatorów.

Mamy także nadzieję, że pozostałe nasze projekty, które złożyliśmy na szereg innych konkursów, spotkają się z podobną pozytywną oceną Ministerstwa. O wynikach będziemy informować.

 

 ZESTAW MKiDNNPRCIK

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.