Na briefingu prasowym, który odbył się 11 lutego 2021 r., Biblioteka Norwida zaprezentowała najnowsze PocketBooki, które już wkrótce trafią w ręce zielonogórskich czytelników. Książnica pozyskała 40 czytników książek elektronicznych (e-booków), dzięki współpracy z firmą PocketBook.

W spotkaniu uczestniczyli: dr Andrzej Buck - Dyrektor WiMBP w Zielonej Górze, Roman Wojciechowski - specjalista ds. wdrożenia nowych technologii i ideii bibliotecznych oraz Bartosz Czerniawski - koordynator mediateki "Góra Mediów".

Część PocketBooków posłuży do prowadzenia szkoleń dla użytkowników, ale zdecydowana większość będzie mogła być wypożyczana przez czytelników. Taka możliwość ma zostać stworzona już od 1 marca w trzech agendach - dwóch mediatekach (Góra Mediów w gmachu głównym, Szklana Pułapka w zielonogórskiej Palmiarni) oraz Lubuskim Laboratorium Książki „Green Book” na Jędrzychowie.

Biblioteka zakupiła 15 czytników, natomiast 24 pozyskano jako depozyt, dzięki współpracy z firmą PocketBook.

PocketBooki, które znajdziemy w Biblioteka Norwida, to głównie najnowocześniejsze modele współczesnych czytników: PockeBook Touch Lux 5, PocketBook InkPad 3, PocketBook Touch HD 3  PocketBook Color (trzy - jako nowinka technologiczna ). Czytniki będą kompatybilne z usługą Legimi, z której zupełnie bezpłatnie czytelnicy Biblioteki korzystają już od jakiegoś czasu. W każdym miesiącu czytelnia rozdaje 270 kodów, umożliwiających czytelnikom dostęp do blisko 60 tys. tytułów e-booków, w tym najnowszych bestsellerów. W Pocket Bookach znajdziemy także publikacje bibliotecznego wydawnictwa „Pro Libris”, a także wydawane przez bibliotekę periodyki - „Pro Libris”, „Bibliotekarz Lubuski”,  „Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze”, czy „Pasje Literackie”.

Warto dodać, że czytniki są wyjątkowo ekologicznymi urządzeniami – decyduje o tym m.in. ich energooszczędność i duża trwałość, a także fakt, że książka w wersji elektronicznej nie wymaga zużycia papieru, a tym samym wycinki drzew. Urządzenia są także zdrowe dla oczu czytających, bowiem wyposażono je w wyświetlacz, zrealizowany w technologii papieru elektronicznego, co jest ich zaletą w stosunku do wyświetlaczy smartfonów, tabletów, czy laptopów. Poza tym PocketBooki dają możliwość powiększania tekstu, dostosowując jego rozmiar do wzroku czytającego.

E-czytnik służy do czytania nie tylko e-booków i e-gazet, ale także wszelkiego rodzaju plików tekstowych (i często również graficznych) w jednym lub wielu formatach (TXT, EPUB, Mobipocket (PRC/MOBI/AZW/AZW3),B2, HTML, PDF, RTF, DOC, PDB, DjVu, JPG i innych). Ponadto czytnik umożliwia odsłuchiwanie e-książek, poprzez odtwarzanie audiobooków. Dane mogą być przesyłane poprzez łącze USB, WiFi czy 3G oraz przechowywane w pamięci wewnętrznej urządzenia, na karcie pamięci oraz w tzw. chmurze.

Pozyskane PocketBooki poszerzą dotychczasową ofertę zielonogórskiego „Norwida”. W bliskiej przyszłości Biblioteka planuje także stworzenie nowej strony internetowej oraz zakup książkomatu, działającego podobnie, jak paczkomat, służącego do bezkontaktowego odbioru książek i innych zbiorów bibliotecznych oraz umożliwiającego odbiór materiałów w dogodnych dla czytelnika godzinach. W planach jest także kilka innych nowoczesnych rozwiązań, z których z pewnością skorzystają odbiorcy Biblioteki.

 PB1 PB2 IMG 0430PB3

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.