W minioną środę, 26 lutego br., w Bibliotece Norwida odbyło się II Lubuskie Dyktando Ortograficzne. Autorem tekstu Dyktanda jest prof. Jerzy Bralczyk, który także dyktował piszącym jego treść.

W Dyktandzie wzięło udział blisko 100 osób, spośród których wyłoniono Lubuskiego Mistrza Ortografii oraz dwóch Wicemistrzów.

Lubuskim Mistrzem Ortografii został Andrzej Wyrzykowski

I Lubuskim Wicemistrzem Ortografii - Jarosław Jurkowski

II Lubuskim Wicemistrzem Ortografii - Mirosława Dulat

 

Zwycięzca napisał dyktando bezbłędnie, nie popełnił żadnego byka ortograficznego, jedynie 4 interpunkcyjne!

Wszystkich uczestników zapraszamy do odbioru swoich prac w Dziale Promocji i Organizacji Wydarzeń Biblioteki Norwida, mieszczącym się na II piętrze gmachu głównego przy al. Wojska Polskiego 9, w godz. 7.00-15.00, kontakt: tel. 68 45 32 635.

 

A oto treść dyktanda. Może warto się sprawdzić? :-)

 

Z ponaddwuipółwiecznej parakolekcji niby-antycznych przedmiotów, skądinąd przeważnie rupieci, nie pozostało nazbyt wiele. Jednakże spoza wpółzniszczonych szpargałów ze słabo dostrzegalnym tekstem, niemalże nie do rozszyfrowania; spoza na wpół roztrzaskanych roztruchanów i pucharów, spoza bodajże późnobizantyjskich amfor lub wręcz dzież, notabene dawniej może i drogocennych, teraz wszakże po prawdzie małowartościowych lub w istocie bezwartościowych, wyłaniały się niekiedy tu i ówdzie rzeczy na pozór mało interesujące, lecz dla znawcy całkiem cenne. Co poniektóre nawet nie autentyczne, ale zręcznie popodrabiane pseudoantyki mogły mieć wartość.

Niejeden nawet słabowidzący specjalista, a i mniej kompetentny zbieracz-amator lub zgoła inteligentny laik uznałby, że ten quasi-zbiór mógłby osiągnąć niemałą cenę, jakby dobrze go zaprezentować. Ale jak by to osiągnąć? I gdzież by znaleźć chętnego? Zresztą te rzadkie cenności trafiały się tu z rzadka i nierzadko były co nieco podejrzane.

Wszelako gdzieżby kto śmiał przedwcześnie wyrokować? Wszystko mogłoby się zdarzyć.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.