2siostryWydawnictwo Dwie Siostry i Polska Sekcja IBBY we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Zielonej Górze zapraszają bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą do udziału w spotkaniu szkoleniowym w ramach projektu „Latająca Biblioteka Pomysłów II”. Projekt skierowany jest do bibliotekarzy i ma na celu podzielenie się z nimi informacjami o nowych trendach w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz pomysłami na praktyczne wykorzystanie ich w pracy z młodymi czytelnikami. Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 października 2019 r., w godz. 9.00–14.30, w Sali Wykładowej im. dra G. Chmielewskiego (II piętro) Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9.

W programie:

Najnowsza literatura dla młodzieży wobec wyzwań współczesności – co mówi o nastolatkach? Jak dotrzeć z literaturą do młodzieży?
Prowadząca: Anna Maria Czernow

[Wykład]

Literatura dla młodych odbiorców, ta popularna, rzeczywiście przez młodzież czytana, zawiera pytania, nadzieje i lęki, które odczuwają współczesne nastolatki. Śledzenie ich wyborów lekturowych jest zatem koniecznością dla dorosłych, którzy z młodzieżą mają stałą styczność. Wykład stanowić będzie przegląd trendów literatury dla młodzieży w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: kim jest współczesny czytający nastolatek, jaki obraz świata i siebie otrzymuje za pośrednictwem literatury.

Anna Maria Czernow – literaturoznawczyni, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, autorka wielu artykułów naukowych publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych w kraju i za granicą. Od 2015 roku prezeska Polskiej Sekcji IBBY.

 

Komiks w bibliotece – jak wykorzystać komiks do promowania biblioteki
Prowadzący: dr Michał Traczyk

[Wykład]

Ostatnimi laty komiksy zdobywają należne im, moim zdaniem, miejsce w bibliotekach. Pojedyncze, pochowane po kątach egzemplarze powoli ewoluują w całe kolekcje, a komiks jako gatunek artystyczny wzbudza coraz większe zainteresowanie czytelników, a tym samym (i siłą rzeczy) – bibliotekarzy. Dlaczego komiksowi (i z komiksem) w bibliotekach było tak źle? Co się zmieniło? Jak czytać komiksy i na co zwracać uwagę przy ich wyborze? I w końcu – jak wykorzystać je w (nie)codziennej pracy bibliotekarza i uczynić z nich atut biblioteki? Postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi i na te pytania, i na wszystkie inne, które pojawią się w trakcie naszego spotkania.

dr Michał Traczyk – literaturoznawca z wykształcenia, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Kultury Popularnej (zajmującej się m.in. wydawaniem książek, także o komiksach), kierownik Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, zastępca redaktora naczelnego "Zeszytów Komiksowych" i redaktor naczelny "Studiów z Kultury Popularnej", autor dwóch książek (w tym "Komiks na świecie i w Polsce", 2016) oraz redaktor pięciu kolejnych (dwie z nich poświęcone są komiksom: "Komiks i jego konteksty", 2014; "Komiks. Wokół warstwy wizualnej", 2016), redaktor Polskiej Bibliografii Wiedzy o Komiksie.

Na spotkaniu zaprezentowane zostaną polecane przez ekspertów przykłady literatury dziecięcej i młodzieżowej, najnowsze tytuły oraz zapowiedzi wydawnicze. 

Na mailowe lub telefoniczne zgłoszenia uczestników czekamy do 29 września 2019 r.
dbaim@wimbp.zgora.pl
tel. (68) 45 32 619

Organizatorzy:

2siostry ibby logo biblioteki wytłaczane-110

 

mkidn

Dofinansowano ze środków 
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.