PLAKAT KOZZI 20195. Festiwal Filmu i Teatru już w czerwcu!

KOZZI-CZYŻEWSKA-FIJEWSKI 12-16 czerwca 2019 ZIELONA GÓRA – ŻARY

Program Fesiwalu - Zielona Góra (Word)

Program Fesiwalu - Zielona Góra (PDF)

Program Fesiwalu - Żary (Word)

Program Fesiwalu - Żary (PDF)

Płatne i bezpłatne wejściówki będą dostępne od 5 czerwca (środa) od godz. 15.30
w holu Biblioteki Norwida (przed Informacją Katalogową).
Na wybrane festiwalowe wydarzenia bilety można kupić tylko przez portal abilet.pl –
szczegóły na afiszu. Zapraszamy!

 

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty – Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał
M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, często dorównujących im talentem i kreacją.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku byli to członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT i pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej m. C. Norwida w Zielonej Górze, a od tego roku poza wspomnianymi pracownikami także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku stała się miastem filmu, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków i artystów aktywnych w różnych dziedzinach kultury, miastem tętniącym projekcjami filmów, spektaklami teatralnymi, koncertami, spotkaniami z twórcami, aktorami, rozmowami o książkach, warsztatami filmowo-teatralnymi.

Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego wzbogaconego o elementy społeczno-obyczajowe, kina prowincji; współczesnego kina niemieckiego oraz związkach kina z literaturą, książką i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu – jak wspomniano wcześniej – jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. Dlatego w kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Kozzi Film Festiwal. Kozzi... i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi, a roku ubiegłym – Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu (jubileuszowy 5. program przygotował dyrektor Festiwalu Andrzej Buck) publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze, Żarach. Prezentacje odbywać się będą w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową. Będą to: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Kino Cinema City, Sala Kolumnowa UM, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza Biblioteki im. Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Mediateka Góra Mediów.

Projekcje plenerowe odbywać się będą na placu przed Filharmonią Zielonogórską. W Centrum Winiarstwa Lubuskiego w Zaborze odbędzie się Gala festiwalowa z wręczeniem nagród i statuetek Klaps.

W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, będziemy organizować prezentacje w Sali Widowiskowej LUNA ŻDK, Galerii ŻDK.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest także impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. Pokażemy w tym roku m.in. laureata 28. FilmFestival Cottbus: Grand Prix nagrodzonego statuetką Lubiny – obraz produkcji rosyjsko-niemiecko-kazachsko-chińskiej Ayka w reżyserii Siergieja Dworcewoja.

Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2018-2019. Po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2019 w następujących kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2019 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego; Klaps 2019 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2019 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi, Klaps 2019 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji.

Każdego roku gościmy na Festiwalu gwiazdy polskiego filmu i teatru: aktorów, reżyserów, krytyków. Od 2016 roku wydarzeniem specjalnym naszej imprezy jest spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze, który zainaugurowaliw 2012 roku Anna Dymna i Krzysztof Orzechowski. W tym roku gościem Salonu będzie Zdzisław Wardejn, który przygotowuje wraz z Andrzejem Buckiem i innymi aktorami Wieczór autorski Marka Hłaski.

Przyjazd na Festiwal zapowiedzieli także twórcy, którzy są z nami od pierwszej edycji Festiwalu. Np.: Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Szkole Filmowej w Łodzi, dyrektor Festiwalu Kino na Granicy; Bernd Buder, dyrektor programowy FilmFestival Cottbus oraz aktor Lech Dyblik. Ponadto gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Aleksandra Konieczna, Gabriela Muskała, Ewa Kasprzyk, Katarzyna Żak, Grażyna Błęcka-Kolska, Grażyna Barszczewska, Zdzisław Wardejn, Małgorzata Pritulak (zaprezentuje wystawę własnych prac malarskich), Kinga Dębska, Małgorzata Bogdańska, Karolina Porcari i Łukasz Grzegorzek.

W ramach Festiwalu zapraszamy na cykl Zielonogórskie Konotacje, czyli artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub zawodowo związanymi z regionem aktorami. W ramach tego cyklu zobaczą Państwo: Zdzisława Wardejna, aktora, reżysera Lubuskiego Teatru w latach 1960-1963 za dyrekcji Marka Okopińskiego i Andrzeja Bucka (1997-2007) ; Jacka Zienkiewicza, aktora LT w latach 1998-2007 za dyrekcji Andrzeja Bucka; Waldemara Matuszewskiego, reżysera, byłego dyrektora LT w latach 1990-1995, wieloletniego asystenta T. Łomnickiego; Martę Honzatko, aktorkę filmową i teatralną, absolwentkę PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, urodzoną w Zielonej Górze, a obecnie zatrudnioną w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie; Misię Furtak – wokalistkę i basistkę, laureatkę Paszportu Polityki
w kategorii muzyka popularna, Fryderyka w kategorii debiut roku oraz Nagrody Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, członkinię zespołu Très.b. Także dramaturżkę Iwonę Kusiak.

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna. Łukasz Maciejewski, autor interesujących wywiadów z gwiazdami zebranych w książce Aktorki. Odkrycia, będzie podczas spotkań rozmawiał z Gabrielą Muskałą, Grażyną Błęcką-Kolską i in. Ponadto promować będziemy książkę Miłość. Ewa Kasprzyk autorstwa Macieja Kędzika, opracowanie o Elżbiecie Czyżewskiej pt. Elka zredagowane przez Izę Komendołowicz, pozycję Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym oraz Amantkę z pieprzem rozmowę Grażyny Barszczewskiej z Grzegorzem Ćwiertniewiczem

Zgodnie z tradycją Festiwalowi co roku patronuje Maciej Kozłowski, aktor drugiego planu wywodzący się z lubuskiego miasteczka Kargowa. Dodatkowo w 2019 roku Festiwal firmują postaci kultowych aktorów - Elżbieta Czyżewska i Tadeusz Fijewski. W trakcie festiwalowych dni obejrzymy obrazy z ich udziałem (m.in. Prywatne miasto, Kapelusz Pana Anatola, Małżeństwo z rozsądku, i in.). Cykl tych filmów nazwany został Retrospektywy. Kolejny cykl pn. Kino znad granicy prezentować będzie niemiecką panoramę filmową w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz FilmFestivalCottbus (m.in. filmy: Milcząca rewolucja, 3 dni w Quiberon, Styks, Casting). Ponadto w cyklu Dokument na Kozzi oferowane są następujące obrazyKresy oraz Wieś pływających krów. Następna propozycja to Kino Polskie. Filmy z lat 2018-2019 (Jak pies z kotem, Fuga, 53 wojny, Ciemno, prawie noc, Ułaskawienie, 7 uczuć, Zabawa, zabawa, Kamerdyner, Powrót.). Współpracujący z Festiwalem ks. prof. Andrzej Draguła zaprasza na Retrospektywę Kino Andrieja Zwiagincewa wg. Draguły (Powrót, Elena, Niemiłość).

W ramach sekcji Kino europejskie zaprezentowane zostaną następujące filmy: Utoya, Donbas, Granica, Truskawkowe dni. Natomiast w ramach sekcji Kozzi Gangsta Film pokażemy Państwu filmy kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, a wśród nich obrazy: Kobiety mafii, Kobiety mafii 2, Pitbull. Ostatni Pies, Odnajdę cię.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu realizować będziemy projekt TEATROTEKA, który jest ideą Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym. Polega na prezentacji ekranizacji teatralnych tworzonych przez młodych twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej. W ten sposób tworzone są realizacje ciekawych, nowatorskich utworów. Twórcy Festiwalu zamierzają w ten sposób propagować „młodą" polską dramaturgię. TEATROTEKA ma również stanowićprzestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego.


W ramach tej idei na Festiwalu będzie można obejrzeć: Beauty wg dramatu Iwony Kusiak, reż. Justyna Nowak, Dziecko Ingi Iwasiów, reż. Barbara Białowąs, Dzielnych chłopców Magdaleny Drab, reż. Szymon Waćkowski, Porwać Się Na Życie Roberta Urbańskiego w reż. Michała Szcześniaka, Sprawę Rity G, Jolanty Janiczak, reż. Daria Kopiec, Cichą Noc, Amanity Muskarii, reż. Paweł Paszta, i in.

Podczas Festiwalu zapraszamy na premierę komediiMiszmasz, czyli kogel-mogel 3 z udziałem odtwórców głównych ról, tj. Zdzisława Wardejna, Ewy Kasprzyk, Grażyny Błęckiej-Kolskiej i reżysera Kordiana Piwowarskiego.

Filmem wieńczącym festiwalowe przedsięwzięcia filmowe będzie plenerowa projekcja Księgarnia z Marzeniami w reż. I. Coixeta z 2017 roku w koprodukcji hiszpańsko-brytyjsko-niemieckiej.

Obok filmów będą mogli Państwo uczestniczyć w bloku imprez, które nazwaliśmy Teatr. Przystanek teatralny, w ramach którego proponujemy realizacje: Donna KameliaTeatru Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego, 53 wojny Teatru Ludowego w Krakowie, Podróż do Buenos AiresTeatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatru Trzy Rzecze Zła Matka, Wieczór autorski Marka Hłaski z udziałem Zdzisława Wardejna, który wystąpi w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Zapraszamy ponadto na konkursowy Przystanek Ballady Ulicznej pod patronatem Lecha Dyblika. Z koncertami wystąpi Katarzyna Żak, która zaprezentuje recital Piosenki z dobrym tekstem (m.in. piosenki Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jana Jakuba Należytego, Artura Andrusa, Andrzeja Poniedzielskiego) przeplatany opowieściami i anegdotami oraz – także z recitalem – Misia Furtak.

AFISZ DOBRY bardzo

www.festiwal.norwid.net.pl

Andrzej Buck

Dyrektor Festiwalu

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.