teatr Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku 27 marca br. włączają się do obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Młodzi miłośnicy teatru w samo południe (godz. 12.00) obejrzą spektakl „Żarek” w wykonaniu Studium Teatralnego przy Teatrze Idy Ochockiej.
Spektakl opowiada o przygodach małego bohatera, który szuka prawdziwych przyjaciół. Przez swój wygląd jest niechciany i wyśmiewany przez ludzi. A jednak istnieje COŚ czym zdobywa sympatię i przyjaźń widowni. Spektakl rozwijający wyobraźnię teatralną młodego widza adresowany jest do dzieci od lat 5-ciu do 105-ciu.

Dorosłych zapraszamy o godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza na wieczór wspomnień pn. Życie jest podróżą dedykowany zmarłemu w 2015 roku aktorowi Tomaszowi Karasińskiemu. W retrospektywie przypomniane zostaną fragmenty spektakli teatralnych oraz filmów z jego udziałem. Wieczór wzbogacą etiudy teatralne w wykonaniu członków zespołu teatralno-kabaretowego Monte Verde Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego opiekunem artystycznym przez 16 lat był T. Karasiński.
Moderator wieczoru: Andrzej Nowak.

Tomasz Karasiński urodził się 2 lutego 1943 r. w Chełmie, absolwent Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Debiutował na scenie Teatru Nowego w Łodzi 29 listopada 1969 w „Kordianie" Juliusza Słowackiego w reżyserii Tadeusza Minca. Związany z teatrami dramatycznymi w Toruniu, Łodzi, Jeleniej Górze, Częstochowie i Kaliszu, a od 1993 r. z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze. Tu wykreował wiele znakomitych ról, m.in. Sędziego w „Panu Tadeuszu”, Doktora Balanzoni, w „Łgarzu", w "Prywatnej klinice", „Pokropku”, "Strumieniu", "Moralności pani Dulskiej". Aktor filmowy i serialowy („Czterej pancerni i pies", „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Dancing w kwaterze Hitlera", „Ile jest życia", „Tajemnice Enigmy"). Współpracował przy serialu „Czas honoru” i filmie „Miasto 44”. Wystąpił w prawie stu spektaklach teatrów dramatycznych, Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. W 1997 r. odebrał Leona w plebiscycie na najpopularniejszego aktora Lubuskiego Teatru, w 2005 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Od 1999 r. opiekun artystyczny kabaretu ZUTW Monte Verde. Mimo ciężkiej choroby był wciąż obecny na scenie w „Wizycie starszej pani", „Śnie nocy letniej" czy „Głodnych". Tomasz Karasiński zmarł 25 maja 2015 roku.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

W przypadku spektaklu „Żarek” grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą rezerwację – tel. 68 45 32 635.