Podczas pierwszego w tym roku kalendarzowym spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 30.01.2024, rozmawiano na temat książki pt. „Będę Cię szukał, aż Cię odnajdę” Krzysztofa Koziołka. Jest to thriller z elementami science-fiction. Historia rozpoczyna się w dniu 18. urodzin Wally’ego, który odkrywa, że jego rodzice zostali zamordowani. Uciekając przed zabójcami, ulega wypadkowi, w wyniku którego traci pamięć. Policja to właśnie jego oskarża o zbrodnię.

W naszych Czytelniczkach książka wzbudziła mieszane uczucia. Z jednej strony doceniono wartkość akcji, dzięki której historię czytało się szybko i z zaciekawieniem. Natomiast samą fabułę, a zwłaszcza kilka kluczowych wydarzeń, uznano za zbyt nieprawdopodobne i „odrealnione”. Czytelniczki zauważyły również, że ta pozycja jest utrzymana w zupełnie innej stylistyce niż pozostałe książki Krzysztofa Koziołka, co jednym się podobało, a innych zawiodło. Jednak wszystkie zgodziły się z tym, że pisarz pokazał, że ma nieograniczoną wyobraźnię.

 

2024dkkstyczen

Dnia 12 stycznia 2024 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Żary odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięli w nim udział uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Naszym tematem były koty i uważne czytanie. Na początku odbyła się rozmowa o mruczkach m.in. skąd pochodzą, jak zostały udomowione, ponadto klubowicze z zaangażowaniem opowiedzieli o swoich czworonożnych pupilach. Następnie pani bibliotekarka przeczytała drugoklasistom opowiadanie pt. „Portret kota” z książki Joanny Krzyżanek „Kotki Dorotki. Czytam uważnie”, w którym główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Asia i jej koci przyjaciel Rajmund, któremu zamierza zrobić portret, a następnie podarować jego podobiznę babci na urodziny. Uczestnicy spotkania uważnie wsłuchiwali się w treść czytanego utworu i z przejęciem odpowiadali na pytania dotyczące rozgrywających się w nim wydarzeń. W trakcie lektury był czas na zajęcia plastyczne - dzieci miały za zadanie narysować kolejno poszczególne części ciała kocurka, w taki sam sposób jak tworzyła portret kota ich książkowa rówieśniczka. Z pewnością tak powstała podobizna tego sympatycznego zwierzątka to doskonały pomysł na prezent dla babci, która ma alergię na sierść futrzaków, bowiem Dzień Babci już niebawem. Dziękujemy za świetną zabawę, do zobaczenia w przyszłym miesiącu.

Małgorzata Pawłowska

 

10

Dnia 4 stycznia 2024 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Żary gościliśmy klasę II b z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Żarach, która wzięła udział w kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dzieci poznały przygody Michałka, który dzięki swojej odważnej postawie i sprytowi uniemożliwił kradzież drogocennego kielicha. Po głośnym czytaniu książeczki pt. „Michał i złoty puchar” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk odbyła się dyskusja dotycząca bohaterów tego ciekawego opowiadania. Później przeprowadzona została zabawa ruchowa „Na ulicy”, która była okazją do przypomnienia sobie zasad ruchu drogowego. Na zakończenie klubowicze wzięli udział w warsztatach plastycznych pt. „Skarb”. Dziękujemy za świetną zabawę, do zobaczenia w lutym.

Edyta Lachowska

 

3

W dniu 13 listopada 2023 r., odbyło się spotkanie w ramach DKK , podczas którego była omawiana książka A. Chylińskiej „Zezia i Giler”.

Książka to ciepła opowieść o polskiej rodzinie, jakich wiele można znaleźć wokół nas. Zezia to Zuzia, ośmioletnia uczennica, Giler to Czarek, jej młodszy braciszek.  Rodzina Zezików mieszka w warszawskiej kamienicy. Główną żywicielką rodziny jest mama, która pracuje w jednym z banków. Ojciec to artysta rzeźbiarz, trochę nie rozumiejący konsekwentnego postępowania Zezikowej. Do rodziny należy także kot Idźstąd, ciocia nazywana Zagranicą, a także zawsze nieobecny dziadek, który swoim zachowaniem doprowadza babcię do szału. Dom Zezi to dom tradycyjny. Zezia ma dużo różnych obowiązków i wywiązuje się z nich wspaniale. Potrafi ułożyć w szufladzie sztućce, naczynia, umie obierać ziemniaki, posprzątać zabawki, a nawet odkurzyć pokój. Pięcioletni Giler jest dzieckiem autystycznym i nie bierze udziału w pracach domowych, ale siostra wcale nie ma o to pretensji, a nawet wspiera brata w każdej sytuacji.

Książka A. Chylińskiej to bardzo mądra powieść dziecięca, dzięki której młodzi czytelnicy mogą nauczyć się, jak przetrwać wiele kryzysowych sytuacji, z którymi trudno sobie niekiedy poradzić. Zezia jest bardzo mądrą, wrażliwą i ciepłą dziewczynką. Taką przyjaciółkę chciałaby mieć każda kilkulatka. Co szczególnie ważne, uwypukleniu uległy tu potrzeby miłości i bezpieczeństwa, tak bardzo ważne w życiu najmłodszych. Zezia jest szczęśliwa i czuje się bezpiecznie, bo na każdym kroku może liczyć na pomoc i wyrozumiałość swoich rodziców. Nie umie kłamać, dużą wartość ma dla niej przyjaźń. W każdym człowieku potrafi odnaleźć cząstkę dobra.

Lektura dostarczyła uczestnikom wiele wzruszeń i refleksji. Dzięki niej każde dziecko poczuło się zachęcone by opowiedzieć o swojej rodzinie i rolach jakie pełni każdy jej członek. Podczas spotkania wszyscy poczuli miłą, rodzinną atmosferę.

20231109_163302

Dnia 9 listopada 2023 r. w Oddziale dla Dzieci MBP Żary gościliśmy klasę II b z Katolickiej Szkoły Podstawowej, która wzięła udział w kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas zajęć poznaliśmy uzdolnioną fryzjerkę i jej sympatycznych klientów z książeczki pt. „Taka Alpaka” autorstwa Ewy Podleś.

Na początku najmłodsi klubowicze śpiewająco odpowiedzieli na zagadki związane ze stylizacją fryzur oraz bezbłędnie odgadli nazwy fryzjerskich akcesoriów ukrytych w tajemniczej torbie, później rozmawialiśmy o specyfice zawodu fryzjera.

W części głównej odbyło się głośne czytanie utworu pt. „Taka Alpaka” połączone z odgrywaniem scenek mających miejsce w salonie fryzjerskim. Potem odbyła się dyskusja dotycząca książki. Młodzi klubowicze wypowiadali się na temat swoich wymarzonych zawodów. Drugoklasiści swoją przyszłość wiążą z takimi profesjami jak: lekarz, policjant, stylista fryzur, piekarz czy weterynarz.

Nasi milusińscy wzięli również udział w zabawie ruchowej – „Bal na Dębowej Polanie” oraz w warsztatach plastycznych pt. „Szałowe fryzury”. Na zakończenie dzieci prawidłowo odpowiedziały na pytania prawda/fałsz dotyczące fryzjerskiego ABC.

Dziękujemy za świetną zabawę. Do zobaczenia za miesiąc.

Edyta Lachowska

 

5

6 listopada członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki podjęły trudny temat związany z karą za popełniony czyn. Problem porusza omawiana na spotkaniu książka Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie”. Autor reportażu apeluje do podjęcia refleksji, a może wręcz wzywa do działania przeciwko karze dożywocia. Dokonuje tego opisując los kobiety, która jako nastolatka wraz z dwoma kolegami w styczniu 1996 zamordowali 22-letnią pracowniczkę małej firmy kolportującej krzyżówki. Chcieli zdobyć fundusze na studniówkę. Czyn, który popełnili był okrutny, ale kara, która nie daje nadziei na zakończenie, jest torturą, bezterminowym osadzeniem w celi śmierci.

Uczestniczki spotkania zadały pytanie: „Czemu ma służyć taka kara? Resocjalizacji? Czy, aby na pewno, skoro skazana nie ma już szans na życie w społeczeństwie? Całe życie spędzi przecież w izolacji.

Książka, mimo że nie pozbawiona minusów, na pewno zasługuje na miano ważnej, bo pobudza nas do myślenia, spojrzenia na karę, polski wymiar sprawiedliwości z różnej perspektywy.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zapraszamy 4 grudnia, którego głównym bohaterem będzie książka Magdy Jarosa „Ty pieronie! Biografia Franciszka Pieczki”.

Moderator Anna Świątek

30 października podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Siecieborzycach poznaliśmy kolejną historię z książki J. Bednarek pt. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią panią Beatą Jakowicką. Seledynowa skarpetka postanowiła zostać detektywem i schwytać złodzieja ciasteczek, które znikają z kawiarni. A czy jej się to udało to zapraszamy do lektury tej historii i innych o uciekających skarpetkach.

Dorota Klimejko- opiekun DKK

collage-4

W ostatni czwartek września na spotkaniu DKK omawiana była książka Małgorzaty Czyńskiej Berezowska. Nagość dla wszystkich. Opinie na temat książki były podzielone, ale ogólnie podobała się i polecamy ją ze względu na samą bohaterkę.

Napisania recenzji podjęła się pani Elżbieta Herbik:

Choć nie przepadam za biografiami, ta mnie urzekła. Odebrałam Maję Berezowską jako wolną kobietę, wolnego człowieka. A żyła w czasach, gdy z tą wolnością było różnie. Autorka biografii ukazuje ją jako wielką artystkę, osobę o ogromnym dorobku artystycznym. Lubiła malować sceny erotyczne, miłosne i przez to uznawano ją w Polsce za skandalistkę zarówno w okresie międzywojennym, jak i powojennym. A w Polsce nic się nie zmieniło, dalej jesteśmy krajem, w którym seksualność to temat tabu nie tylko w sztuce i literaturze, ale i życiu codziennym. Smutna ta nasza Polska rzeczywistość. Artystka żyła w ciekawych i trudnych czasach, ale nawet najczarniejszy okres II wojny światowej i pobyt w obozie Ravensbrück nie spowodował przerwy w rysowaniu. Była osobą niezwykle otwartą, uwielbiała spotkania towarzyskie. Otaczała się osobami o pięknych wnętrzach, artystami. Uwielbiała piękne przedmioty. Jej dom, nawet powojenne mieszkanie, pełne było pięknych bibelotów. Uwielbiała kwiaty. One dawały jej wytchnienie i były natchnieniem w jej twórczości.

Książka niezwykle interesująca, takie przypomnienie trochę z literatury, trochę z historii. Szkoda, że stosunkowo mało w niej zdjęć rysunków i obrazów. Ale zachęciła mnie do poszukiwań twórczości M. Berezowskiej w Internecie.

 

dsc04682

W dniu 25.10.2023 r. w Filii w Wiechlicach (MBP Szprotawa) odbył się Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyło 15 dzieci.

Tematem dyskusji była książka „Mortynka” Barbary Cantini. Po przeczytaniu książki i krótkiej dyskusji dzieci wykonały prace plastyczne.

Pierwszoklasiści wraz ze swoją panią panią Ireną byli gośćmi październikowego Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w Wiechlicach. Bohaterem naszego spotkania była książka „Mortynka” Barbary Cantini. Mortynka to dziewczynka-  zombie, która czuje się samotna i chciałaby mieć przyjaciół. Okazja do nawiązania znajomości z dziećmi przychodzi wraz ze świętem Halloween.

 

img-20231025-wa0013

W październiku 2023r. spotkaliśmy się w Klubie DKK dla dzieci w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Eoina McLaughlina „Czy mogę się przytulić?”.

Jak czuje się jeż, którego nikt nie chce przytulić, bo za bardzo kłuje? A jak czuje się żółw, którego nikt nie chce przytulić, bo ma zbyt twardą skorupę? Zachwycająca treścią i formą – z jednej strony poznajemy jeża, z drugiej – obserwujemy żółwia. A co się dzieje, kiedy oba światy się spotkają…? Wzruszająca opowieść o Jeżu i Żółwiu, którzy mimo przeszkód i ograniczeń na nowo uczą się, jak okazywać sobie miłość.

Książka w bardzo oszczędnych słowach pokazuje dzieciom, że każdy chce się przytulać, każdy potrzebuje empatii, miłości i wsparcia. Co więcej! Na każdego, gdzieś ktoś czeka, kto będzie chciał go przytulić. Bardzo polecamy.

 

Moderator Barbara Przeździęk

 

20231018_1249151

W dniu 9 października 2023 r., odbyło się spotkanie w ramach DKK, podczas którego była omawiana książka L. Bardijewska „Bajka o kapciuszku”.

Wszyscy znamy już bajeczkę o Kopciuszku, ale nikt nie słyszał jeszcze o bajce o kapciuszku!  Autorka wzięła bowiem na warsztat znaną wszystkim bajkę o Kopciuszku, kłębek popularnych motywów, aby za pomocą błyszczących drutów słów, stworzyć zgoła nową bajeczkę. Historia opowiada o pewnym kapciuszku, który nie miał pary. Pasował jak ulał do nóżki królewny, ale co z tego, skoro był sam jeden. Jakie szczęście, że dobiegł go głos królewny, która dała mu ż(sz)ycie. Podpowiedziała ona, że musi znaleźć swój początek, by stać się szczęśliwym. Kapciuszek wyrusza więc w drogę. W czasie wędrówki pomaga raniuszkowi wysiadywać pięć nakrapianych jajeczek (staje się ciepłym i przytulnym gniazdkiem) oraz chomikowi zbierać zapasy na zimę. Czas mijał, a kapciuszek wciąż nie wiedział, gdzie może znaleźć ów początek…

Ta książeczka z pozoru jest o niczym. Po świecie wędruje kapciuszek, który szuka drugiej połówki. Ale tak naprawdę opowiadanie uczy nasze dziecko woalu pożytecznych rzeczy. Np. że warto podążać za marzeniami, że warto pomagać innym.  Historia przybliża również temat wdzięczności. Okazuje się, że wdzięczność nie może być zadaniem czy odpłatą. Jest aktem dobrej woli i pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Opowieść uczy też, by mieć wiarę w człowieka i dobroć. Dodatkowo dziecko dowiaduje się skąd bierze się włóczka, z której potem można zrobić ciepłe ubranka.

Książeczka okazała się bardzo sympatyczną lekturą. Uczestnicy spotkania przytaczali jej fragmenty  z uśmiechem na ustach. W treść wplecione są różne fajne, krótkie wierszyki, które urozmaicają czytanie. W bajeczce nie zabrakło oczywiście też szczęśliwego zakończenia. Nasz mały kapciuszek spełni swoje marzenie i mimo wielu przeszkód odnajdzie braciszka. Bo: „(...) wszystko dobre, co się dobrze kończy i nie wszystko złe, co się źle zaczyna."

20231109_171104

Z uwagi na zamknięcie filii na Podgórnej 45 w sobotę, 3 czerwca prace na konkurs „Zielona Góra jutra” można składać do poniedziałku 5 czerwca.

Gorąco zachęcamy do udziału!

Spotkania podczas KOZZI FILM FESTIWAL w cyklu "Książka na Festiwalu"

Organizatorzy: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Na program całego festiwalu składają się nietuzinkowe wydarzenia, które połączone są wspólną linią programową: film/teatr-aktor-książka i ich związki.
Zadanie dotyczy organizacji jednego z cyklów festiwalu Kozzi Film Festiwal -  Festiwal Filmu, Teatru i Książki Kozzi Pieczka Chęciński   "Książka na Festiwalu".

Zadanie składać się będzie z trzech spotkań:
1. Rozmowy wokół tekstu „WSTYD” oraz książki "To grzech tak mówić"  Marka Modzelewskiego.   
2. Rozmowy wokół dramatu "Gotki" -  Artura Pałygi.
3. Rozmowy wokół tekstu Eugene Yonesco "Lekcja".

Zadanie dofinansowane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Wartość dotacji: 9 700,00 zł

marszalek

 

27 kwietnia, godz.16.30-17.30
Biblioteka
Obcojęzyczna, al. Wojska Polskiego 9

13 grudnia 2022 roku, podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, za sprawą utworu Robin Stevens Smakowite przestępstwa, przeniosłyśmy się w lata trzydzieste XX wieku, w czasy które nazwane były złotą erą powieści kryminalnej. Inteligentne i ambitne bohaterki: Daisy i Hazel, uczennice szkoły w Deepdean, zakładają Towarzystwo Detektywistyczne, które ma się zająć rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Dziewczęta wprowadzają nas w tajniki swojej pracy. Zdradzają, jak należy prowadzić śledztwo, jak zbierać dowody i na co zwrócić uwagę, żeby osiągnąć sukces i znaleźć sprawcę. Dzięki książce udało nam się poznać sylwetki niektórych pisarzy tworzących w erze złotego wieku, jak chociażby Agatha Christie czy Dorothy L. Sayers. Miałyśmy też możliwość zaczerpnąć kilka wiadomości na temat sławnych detektywów jak Herkules Poirot, Sherlock Holmes czy ojciec Brown. Ta książka to doskonały poradnik dla amatorów lubiących rozwiązywać zagadki. Czytałyśmy z przyjemnością i śmiało polecamy. Miłej lektury!

 

Grażyna Lichwiarz

 

dkk-dla-mlodziezy-zagan-xii_2022

 

 

 

 

W dniu 20.10.22r. w bibliotece w Sieniawie Żarskiej w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki uczestnicy wysłuchali opowieści pt. „Tojuś i jego droga do domu” M. Kwiecińskiej. Historia pieska Tojusia nie jest łatwa, ponieważ jego właścicielka znudziła się nim i oddała go do schroniska. Dzieciom zrobiło się smutno...Pies przeżywa wiele przygód zanim trafia do swojego miejsca na ziemi i nowych, kochających właścicieli. Przykład głównego bohatera uwrażliwia na los zwierząt.

 

thumbnail_img20221020121546

 

 

 

Październikowe spotkanie DKK przebiegało w atmosferze pełnej emocji, a to za sprawą n książki  Joyce Carol Oates  pt. ’’Blondynka’’. Zdania członkiń klubu były bardzo podzielone, czego dowodziła burzliwa dyskusja. Ale czy o tak znanej osobie jaką była Marilyn Monroe można pisać w zwyczajny sposób. Tym bardziej jeśli autorka stawia sobie za cel ukazanie nieznanego oblicza kontrowersyjnej a równocześnie podziwianej i uwielbianej gwiazdy show biznesu jaką była Marilyn Monroe.     

Życie naszą bohaterkę nie rozpieszczało. Wychowywana przez babcię, później przez niezrównoważoną matkę, trafia do sierocińca. Tam poznaje trudy i niesprawiedliwości z jakimi przyjdzie jej się zmierzyć podczas krótkiego, ale jakże burzliwego życia. Kolejny etap to rodzina zastępcza, tam poznaje uroki życia z zupełnie innej strony. Zaczyna dojrzewać - ze ślicznego dziecka staje się piękną dziewczyną. Zwraca coraz większą uwagę mężczyzn. W wieku 16 lat wychodzi za mąż. Małżeństwo trwa jednak krótko. Młoda Norma wkracza w świat  Hollywood, który wykorzystał ją jako maszynę do robienia pieniędzy i potraktował brutalnie. W pewnym momencie życia pogubiła się co doprowadziła jej życie brutalnego finału. Mężczyźni postrzegali Marilyn  jako symbol seksu, a ona cały czas poszukiwała miłości.

Powieść czyta się z dużym zainteresowaniem, może wzbudzać kontrowersje. Pewne fakty autorka ubarwiła w swój autorski sposób, ale uważam że miała do tego pełne prawo. Może właśnie oto chodziło żeby książkę czytało z takimi emocjami , nie zawsze pozytywnymi. Zbyt odważnie została opisana bohaterka i w zbyt brutalny sposób, wykorzystując przy tym nazwiska znanych osób, taka była opinia naszych pań. Pomimo różnego odbioru - książka warta polecenia.

Ewa Gryzwald – DKK Gubin

 thumbnail_dkk-mm-1grafika

 

 

22.09.2022 Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci – Katarzyna Miller „Radość”.

Z naszymi młodymi klubowiczami spotkaliśmy się po raz pierwszy po długiej wakacyjnej przerwie. Do czerwca tego roku słuchaczami Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci były przedszkolaki z Przedszkola Gucio przy ulicy Kamiennej, teraz w ramach DKK spotykać się będziemy  z 4-latkami z Przedszkola nr 6 „Tęczowa Szóstka”, dzięki uprzejmości pani Moniki Rewaj wychowawczyni w/w grupy przedszkolaków. Na każdym spotkaniu klubu dzieci wysłuchują tekstu wybranej książki, który następnie wspólnie omówimy. Podstawą dyskusji jest zawsze książka i, jak to często bywa, staje się ona znakomitym pretekstem do rozmowy, dialogu oraz do rozpoczęcia czytelniczej przygody. Integralnym elementem są zawsze zajęcia plastyczne, związane z tematami omawianych książeczek lub z innymi szczególnie ważnymi okolicznościami.

22 września na spotkaniu DKK dla dzieci czytaliśmy i omawialiśmy książkę z serii Moc Uczuć Katarzyny Miller „Radość”. Książka ta przybliża dzieciom uczucie radości. W prostej historii o Kasi i jej przyjaciołach z przedszkola znajdziemy dużo ciepła. Ich przygody odpowiadają temu, co w tym wieku może się przytrafić każdemu dziecku. Bardzo ciepła książka o sile przyjaźni, empatii i wzajemnego oddziaływania. Kasia to śliczna ruda, radosna dziewczynka, która z uśmiechem na ustach zaczyna nowy dzień. Cieszy się na nadchodzący dzień i wydarzenie w przedszkolu. Do chwili, kiedy do drzwi Jej domu stuka zapłakana przyjaciółka. Radość zniknęła. Co się stało? Dlaczego Kasia tak się czuje? Co może zrobić by pomóc przyjacielowi? Czy zawsze trzeba pocieszać? Czy wystarczy być obok?  Na wszystkie pytania odpowiedź uzyskali klubowicze, chcesz i Ty znać odpowiedzi, przeczytaj książkę Katarzyny Miller „Radość”.

thumbnail_20220922_100443

thumbnail_20220922_102432

 

13 października 2022 roku, w czasie kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, miałyśmy przyjemność poznać sympatyczne rodzeństwo z Gdańska, bohaterów książki Magdaleny Witkiewicz Lilka i spółka. Jak co roku dzieciaki planowały spędzić wakacje nad jeziorem w towarzystwie ulubionej ciotki Franki. Niestety mały wypadek i zwichnięta noga Wiktorii pokrzyżowały plany rodzeństwa. Ostatecznie dzieci pojechały do Jastarni, do ciotki Jadźki, za którą szczerze mówiąc nie przepadały, przygotowane na trzy tygodnie strasznej nudy. Czy letni wypoczynek u krewnej okaże się faktycznie nieciekawy? Czy raczej pełen będzie przygód i tajemniczych zagadek? Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do przeczytania książki. Na pewno warto, bo to świetnie i lekko napisana historia z dużą dawką humoru i interesującym wątkiem kryminalnym. Ciekawa i wartka akcja, sympatyczne dzieciaki z bujną wyobraźnią i oryginalnymi pomysłami gwarantują znakomitą zabawę.

 

Grażyna Lichwiarz

 

 thumbnail_20221013_145248

 

 

We wrześniu 2022r. spotkaliśmy się w Klubie Książki dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Agnieszki Płoszaj „Pałac pod Ptasimi Głowami”.

Gdy Jagoda i Hania usłyszały w radio informację o tym, że do Łodzi przybyli poszukiwacze skarbów, nie wiedziały jeszcze, że będzie to początek fascynującej przygody. Po szkole postanowiły wybrać się, by zobaczyć czego w Pałacu pod Ptasimi Głowami mogą szukać angielscy eksperci od znajdowania tego, co zaginione. Nic nie wskazywało na to, że już za chwilę życie sióstr stanie się jedną wielką detektywistyczną zagadką. Gdy dziewczynki ratują z tumu gapiów wystraszonego psa, znajdują przy nim torbę, a w niej tajemniczy notes. Wieczorem, gdy Hania z Jagodą szykują się do snu, zaczynają przeglądać znaleziony notatnik. Okazuje się, że jest to pamiętnik majordomusa, który służył w Pałacu pod Ptasimi Głowami! Czy są tam informacje o skarbie? Następnego dnia pod szkołą dziewczynek czeka na nie Piotrek – właściciel psa, uratowanego pod Pałacem. Nastolatek również słyszał o skarbie i doskonale wie, co takiego znalazły siostry Brylskie. Początkowo Hania z Jagodą nie chcą się dzielić swoimi odkryciami z nowo poznanym kolegą. Jednak pojawienie się tajemniczego i złowrogiego Kapelusznika sprawia, że dzieci postanawiają zjednoczyć siły i wspólnie rozwiązać zagadkę ukrytego skarbu. Czy odnajdą pałacowe złoto? I kim jest tajemnicza Dobra Wróżka, która zupełnie nieoczekiwanie pojawia się w tej historii? „Pałac pod Ptasimi Głowami” to naprawdę świetnie przemyślana i zaskakująca powieść detektywistyczno-przygodowa dla starszych dzieci. Akcja jest pełna nieoczekiwanych zwrotów, fabuła naprawdę wciąga, a dialogi są zabawne. Koniecznie przeczytajcie! 

 

Moderator

Barbara Przeździęk

 

 

 

 

23 marca 2022 roku w Bibliotece w Starym Strączu miałyśmy okazję poznać  zbiór opowiadań Romy Ligockiej pt. „Radość życia”.. Tego dnia do naszego klubu dołączyła nowa koleżanka Bożena.

„Radość życia” to literatura autobiograficzna,  w której autorka dokonuje pewnego rodzaju podsumowania własnego życia. Jakby rozlicza się z  tego, co już było, do czego nie ma powrotu, aby coś zmienić lub wymazać. Przeciwstawia sobie radość życia i ból istnienia.  Burzliwa dyskusja o problemach poruszanych przez autorkę trwała dość długo. Doszukiwałyśmy się momentów radości, których naszym zdaniem było jednak mniej, niż wyrażanego bólu czy smutku. Autorka przekazuje wiele uniwersalnych wartości, którymi kierowała się w życiu, jak walka dobra ze złem, tolerancja szeroko pojęta oraz wiele problemów, z którymi się spotykała jak:  nieudane związki,  przemijanie, emigracja, zmagania z chorobą. Wiele mówi nam o samotności, którą lubi spędzać na Maderze.

Większość klubowiczek pozytywnie oceniło książkę, ale były też krytyczne uwagi, a dotyczyły one sposobu przekazania treści przez autorkę, albowiem czytanie wymagało ogromnej uwagi i skupienia.

              Warto przeczytać.

                                                                                                        DKK Stare Strącze                                                                 

                                                                                                         Krystyna  Kalisz

 

img_20220223_112027_1