PLAKAT NARODOWE CZYTANIE1Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze po raz kolejny włącza się do zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogólnopolskiej akcji ph. Narodowe Czytanie.

W tym roku na ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do wspólnego głośnego czytania osiem Nowel polskich. W liście inaugurującym wydarzenie Prezydent RP Andrzej Duda napisał: Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe.

Na tegoroczną zielonogórską edycję Narodowego Czytania z wymienionych lektur proponujemy fragmenty wyjątkowej prozy Brunona Schulza. Czytać będziemy tekst Mój ojciec wstępuje do strażaków ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą oraz wybrane fragmenty ze zbioru Sklepy cynamonowe.   

W sobotę 7 września br. o godz. 12.00 w namiocie przed gmachem głównym Biblioteki czytać będą osoby powszechnie znane, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata kultury, mediów, bibliotekarze, słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, sportowcy oraz zaprzyjaźnieni z Biblioteką czytelnicy.

Akcji towarzyszyć będzie okolicznościowa ekspozycja zbiorów dotyczących życia i twórczości Brunona Schulza.

Uruchomiony zostanie także na ten dzień regał bookcrossingowy wyłącznie z dziełami autora. Egzemplarze książek przyniesione przez publiczność zaopatrzone zostaną w specjalną, okolicznościową pieczęć otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP.

Wydarzenie zakończy projekcja filmu dokumentalnego zatytułowanego Bruno Schulz w reż. Adama Sikory. Film zrealizowany na podstawie scenariusza Agaty Tuszyńskiej, znakomitej reportażystki,  autorki m.in. biografii Narzeczona Schulza.

Wspólne głośne czytanie zainicjowane zostało w 2012 roku lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Akcja w następnych latach przybliżyła szerokiemu ogółowi wybitne dzieła naszej narodowej literatury: Zemstę Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości. Akcja udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych wartości.

7 września 2019 (sobota), godz. 12.00-15.00, namiot przed gmachem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na kiermasz książek. Oferujemy książki o różnej tematyce, dla dzieci i dorosłych. Będzie duży wybór filmów na CD (komedie, kryminały, obyczajowe). Ceny już od 50 gr za egzemplarz, najdroższe – albumy malarskie i fotograficzne do 20 zł. Zaprezentuje się również wydawnictwo Pro Libris.

Zapraszamy do namiotu przed Biblioteką Norwida  od 9 do 14 września 2019 r., poniedziałek-piątek 10-17, sobota 10-14.

Od 1 sierpnia 2019 ruszają zapisy na bezpłatne konwersacje grupowe w języku angielskim i niemieckim dla czytelników Biblioteki!

Biblioteka Obcojęzyczna zaprasza do udziału w grupowych konwersacjach w języku angielskim i niemieckim. Zajęcia rozpoczynają się 09.09.2019 i potrwają do końca czerwca 2020. Konwersacje przeznaczone są dla osób dorosłych i polegają na omawianiu konkretnego tematu zaproponowanego przez uczestników lub prowadzącą.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki w sali Biblioteki Pana Kleksa.

Konwersacje grupowe w języku angielskim:

 – godz. 16.10 – 17.10 grupa średnio zaawansowana (Intermediate/B1)

– godz. 17.10 – 18.10 grupa zaawansowana (First Certificate/Advanced)

Prowadzenie: Koordynator Biblioteki Obcojęzycznej, mgr Agnieszka Ginko-Humphries.

Konwersacje grupowe w języku niemieckim:

– godz. 15.15 – 16.00 grupa średnio zaawansowana.

Prowadzenie: Karolina Ochniowska

Zapisy – tel.: 68 4532638.

Zapraszamy już od 1 sierpnia br. do łącznika Biblioteki Norwida (parter) na wystawę "Pracuj i podróżuj"! 

Wystawa fotogramów została zorganizowana przez Bibliotekę Obcojęzyczną WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie w ramach programu "Ameryka w twojej bibliotece" realizowanego od 2013 przez Bibliotekę. SUMMER WORK AND TRAVEL (każdego roku kolejna edycja) zawiera piękne fotografie z różnych zakątków USA. To 40 zdjęć finalistów konkursu dla studentów z Polski biorących udział w programach wakacyjnych w USA. To Ameryka pokazana „poza wydeptanymi ścieżkami”

Wystawa czynna do 30 sierpnia br.

Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP współpracuje z Ambasadą USA przy organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych poświęconych Stanom Zjednoczonym, w tym wystaw, ale także zapraszając prelegentów na prezentacje i warsztaty. W ramach programu „Ameryka@twojej bibliotece” Biblioteka Obcojęzyczna WiMBP otrzymuje od Ambasady USA książki w języku angielskim, w tym do nauki języka oraz wersje uproszczone, dostosowane do różnych poziomów znajomości angielskiego, od poczaąkującego do zaawansowanego.  Otrzymujemy również klasykę amerykańską oraz współczesne powieści. W Bibliotece Obcojęzycznej dostępne są również bezpłatnie bazy amerykańskie E-library, w których można wyszukiwać artykuły naukowe i książki potrzebne np. przy pisaniu prac licencjackich i magisterskich. Zapraszamy! Mieścimy się na parterze Norwida, naprzeciwko Wypożyczalni Głównej (obowiązuje ta sama karta biblioteczna).

Modernizacja i nowa aranżacja pomieszczeń Filii nr 4 i 9 przy ulicy Podgórnej, agend udostępniania WiMBP im. Cypriana Norwida, jest jednym z projektów przyjętych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Zielona Góra 2019.  

To miejsce ma szansę stać się komfortowe, przyjemne i przyjazne, jego wystrój i aranżacja ma sprzyjać wygodnemu i relaksacyjnemu spędzaniu wolnego czasu dzieci, młodzieży i dorosłych.

Filie nr 4 i 9 znajdują się przy ulicy Podgórnej 45. Obecnie już samo wejście łączące obie filie nie zachęca do odwiedzin, a przestrzeń wewnątrz wymaga zmiany i dostosowania do potrzeb dzisiejszego odbiorcy.

Modernizacja obiektu i nowa aranżacja pomieszczeń umożliwi wzrost atrakcyjności i podniesienie  funkcjonalności Filii, która musi spełniać oczekiwania użytkowników. Wprowadzając innowacyjne rozwiązania, tworząc nowoczesną, atrakcyjną bibliotekę, zapewnimy mieszkańcom komfortowe warunki do korzystania z naszych zbiorów i uczestnictwa w interesujących wydarzeniach.

Głosując na ten projekt, razem możemy wpływać na zmiany w mieście i podnosić prestiż biblioteki!

Stwórzmy atrakcyjną przestrzeń do spędzania czasu wolnego w naszym mieście! Tylko wspólnie możemy wskazać zadanie odpowiadające oczekiwaniom współczesnego człowieka.

GŁOSUJ NA BIBLIOTEKĘ W BUDŻECIE OBYWATELSKIM!

Od 12-25 sierpnia br. będzie można głosować na jeden wybrany projekt poprzez:

1) złożenie poprawnie wypełnionej karty do głosowania poświadczonej własnoręcznym podpisem przez osobę głosującą w Urzędzie Miasta Zielona Góra,

2) przesłanie drogą elektroniczną na adres bo@um.zielona-gora.pl skanu poprawnie wypełnionej karty do głosowania poświadczonej własnoręcznym podpisem przez osobę głosującą,

3) oddanie głosu poświadczonego przez osobę głosującą drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza internetowego, zamieszczonego na stronie internetowej Miasta Zielona Góra: https://appbo.um.zielona-gora.pl/

lub WYPEŁNIĆ DOSTĘPNĄ WE WSZYSTKICH AGENDACH BIBLIOTEKI KARTĘ DO GŁOSOWANIA

Karta do głosowania: http://www.zielona-gora.pl/system/obj/9661_KARTA%20DO%20G%C5%81OSOWANIA%20BO2020.pdf

Nazwa zadania:

Modernizacja i Nowa Aranżacja Pomieszczeń Filii nr 4 i 9 WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 45

Numer na liście: 22

POMÓŻ NAM, A ZMIENIMY SIĘ DLA CIEBIE!

FB

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.