korowódW maju, w salonie wystawowym Biblioteki, gościmy wystawę warszawskiej artystki Jolanty Marcolla pt. „Korowód”. Wystawa jest niezwykła i należy do gatunku tych, które budzą zachwyt  zarówno małych jak i dużych odbiorców.

Jolanta Marcolla to artystka wszechstronna. Studiowała w trybie indywidualnym na Wydziale Malarstwa PWSSP we Wrocławiu. Dyplom obroniła w 1974 r. W latach 70. ubiegłego wieku głównym obszarem zainteresowania artystki był film, fotografia, w tym niezwykłe fotograficzne kolaże, a także prace wideo – pierwsze kobiece realizacje polskiej sztuki wideo. Była współzałożycielką i członkinią grupy twórczej „Galeria Sztuki Aktualnej”, która w latach 1972–1975 zorganizowała i brała udział w wielu wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą.

W latach 80. swoje zainteresowania Jolanta Marcolla skierowała na typografię, grafikę książkową oraz ilustrację. Te dziedziny twórczości uprawia z powodzeniem do dziś. Zilustrowała ponad 20 książek dla dzieci, z których wiele tworzy kanon literatury dziecięcej. W 1995 r. otrzymała prestiżową Nagrodę IBBY za ilustracje do książki „Przygody Zuzanki” Jerzego Niemczuka, a w 2002 r. wyróżnienie w konkursie Pro Bolonia za ilustracje do "Bajarza polskiego” Antoniego Glińskiego. W roku 2015 założyła własne Wydawnictwo Jedyne Takie i książką pt." Wiedźmy i czarownice czyli oswajanie tajemnicy", rozpoczęła wydawanie własnych autorskich książek obrazkowych.

Podczas wernisażu swoją obecnością zaszczyci nas sama artystka, która przedstawi dzieło niezwykłe czyli „Korowód”, inaczej zwany „Marszobiegiem”. Biorą w nim udział różne postacie z jawy i ze snu. Niektóre są jednobarwne, inne kolorowe, wyglądające na odważne lub przestraszone, czytające i grające, zmierzające spokojnym krokiem i pędzące na oślep. Nie wiadomo skąd przychodzą, ani dokąd zmierzają. Przedziwny korowód, po części bajkowy, po części zupełnie nie. Sama artystka o nim pisze tak : "KOROWÓD to niezwykle barwny treściowo i formalnie, z założenia niekończący się szereg postaci, którego sam początek powstał na przełomie wieków - w roku 2000. Kolejne serie postaci, dołączające do tego szeregu w latach późniejszych, ulegają swoistym przekształceniom, dając wyraz zmianom zachodzącym w świecie realnym i ich wpływowi na nasze życie emocjonalne. KOROWÓD staje się przez to ciekawym lustrem, w którym możemy odnaleźć siebie samego”.

Na koniec uroczystości zaplanowana jest także plastyczna niespodzianka inspirowana cyklem ilustracji. Dzieci uczestniczące w wydarzeniu będą miały okazję stworzyć własny, niepowtarzalny korowód. W jaki sposób – to właśnie tajemnica, którą poznamy podczas wernisażu.

Liczymy na szczególne zainteresowanie wystawą, tym bardziej, że Pani Jolanta Marcolla w przeszłości była mieszkanką Zielonej Góry. Z pewnością dla wielu będzie przyjemnością spotkać ją po latach. W Muzeum Ilustracji Książkowej dodatkowo można obejrzeć jej oryginalne projekty ilustracji do książki „W czarodziejskiej Kapellanie” Grigorija Abramiana, które powstały w 1988 roku. Podczas ubiegłorocznej Nocy Muzeów Jolanta Marcolla była gościem specjalnym wydarzenia.

Zapraszamy 9 maja o godzinie 11. Gwarantujemy wspaniałą zabawę.

komasaWojewódzka Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 14 maja br., godz. 18.00,Sala im. Janusza Koniusza na Spotkanie Muzyki z Poezją z udziałem Wiesława Komasy, znakomitego aktora i Marii Ludwiki Gabryś, pianistki. W programie Bonsoir Monsieur Chopin: poezja Romana Brandstaettera Pieśń o życiu i śmierci Fryderyka Chopina, ks. Jana Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Czesława Miłosza. Gospodarz Salonu: Andrzej Buck.

Bonsoir Monsieur Chopin: poezja Romana BrandstaetteraPieśń o życiu  i śmierci Fryderyka Chopinaoraz ks. Jana Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Czesława Miłosza, to niepowtarzalne połączenie wybranych utworów poetyckich oraz fragmentów literackich z muzyką fortepianową w mistrzowskich interpretacjach Wiesława Komasy i Marii Ludwiki Gabryś.

Słowno-muzyczny program swą niezwykłą aurę zawdzięcza wzajemnemu przenikaniu się uzupełnianiu dwóch sztuk. Słowa, uskrzydlone dźwiękami muzyki, pozostają na długo w pamięci słuchaczy.

Wiesław Komasa – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, a także reżyser teatralny. Absolwent PWST w Krakowie. W teatrze zadebiutował w 1971 r. Grał w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w Poznaniu i w Teatrze Polskim w Warszawie. Występował gościnnie na scenach całej Polski. Jako reżyser współpracował z teatrami w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród aktorskich.

Maria Ludwika Gabryś – pianistka, absolwentka i profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii u prof. Ivana Klansky‘ego w Luzernie i u prof. Jespera Christensena w Schola Cantorum Basiliensis. Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina i prestiżowej Fundacji Crescendum est Polonia oraz laureatką wielu konkursów. Koncertowała na całym świecie m. in. w Japonii, Korei Płd., Chinach, USA.

KONKURS - DYBLIKZapraszamy w ramach Kozzi Film Festiwal 5. Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Czyżewska Fijewski w dniach 12-14 czerwca br. na Przystanek Ballady Ulicznej. Jest to konkurs adresowany do artystów ulicznych, zespołów (maksymalnie trzyosobowych), amatorów muzykowania – wszystkich tych, którzy tworzą kochają grać pod gołym niebem. Zgłoś się, przyjdź na zielonogórski deptak do namiotu festiwalowego i zaprezentuj swoje umiejętności przed jury, któremu przewodniczyć będzie znany aktor i zarazem grajek uliczny, Lech Dyblik. Do wygrania bon zakupowy do sklepu muzycznego o wartości 500 zł!

Na zgłoszenia osobiście w sekretariacie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, pocztą na adres Biblioteki (al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra) bądź mailowe (szklanapulapka@biblioteka.zgora.pl) czekamy do 30 maja 2019 roku.

Lista uczestników zakwalifikowanych do konkursu oraz harmonogram występów zostaną ogłoszone 4 czerwca br. na stronie internetowej www.festiwal.norwid.net.pl.

Regulamin konkursu

Karta zgłoszeniowa

PLAKAT KATARZYNA ŻAKWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza w ramach 5. Festiwalu Filmu i Teatru KOZZI CZYŻEWSKA FIJEWSKI 16 czerwca,  godz. 19.30, Kino Norwid/Sala im. Janusza Koniusza na recital Piosenki z dobrym tekstem w wykonaniu Katarzyny Żak, aktorki teatralnej, filmowej i telewizyjnej.

Katarzyna Żak, znana m.in. ze znakomitych ról w serialach Miodowe lataCałkiem nowe lata miodowe i Ranczo, aktorka filmowa i teatralna, będzie gościem tegorocznej edycji Festiwalu Filmu i Teatru.

Absolwentka wrocławskiej szkoły teatralnej, przez 9 lat aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu gdzie zagrała m.in. w spektaklach, “Opera za trzy grosze” ,„Sztukmistrz z Lublina” „Wariat i zakonnica” „Piaf” „Lot nad kukułczym gniazdem”. Od kilkunastu lat jest związana ze stołecznymi scenami, Teatrem Rampa, w którym zagrała m. in. w spektaklach reżyserowanych przez tak znakomitych artystów jak Wojciech Młynarski (“Brassens” i “Criminale Tango”), Andrzej Strzelecki („Conte”, “Love”), Maciej Wojtyszko,(„Damy i Huzary” „Kandyd czyli optymizm”). Aktualnie występuje na scenie Teatru Capitol (w spektaklu “Zdobyć, utrzymać, porzucić”), Och Teatrze (“Lekcje stepowania”), Teatrze Komedia (“Ostra jazda” oraz “Napad na bank”), Teatrze Syrena (“Hallo Szpicbródka”). W 2015 roku została nominowana w kategorii Aktorka do 18. edycji konkursu Telekamery Tele Tygodnia.

Od kilku lat z dużym powodzeniem koncertuje z recitalami. Ma na swoim koncie trzy płyty: “Młynarski - Jazz” (1994), standardy jazzowe z polskimi tekstami, specjalnie na płytę napisanymi przez Wojciecha Młynarskiego, „Kolędy na cały rok” (1995), z tekstami Bogdana Loebla i muzyką Włodzimierza Nahornego oraz „Bardzo przyjemnie jest żyć” (2016), z tekstami M. Czapińskiej, W. Młynarskiego, J. Wołka, A. Poniedzielskiego, A. Andrusa, S. Wielanka i P. Bukartyka.

Podczas Festiwalu Katarzyna Żak wystąpi w recitalu muzycznym Piosenki z dobrym tekstem składającego się z piosenek m.in. Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jana Jakuba Należytego, Artura Andrusa, Andrzeja Poniedzielskiego. Przeplatany opowieściami i anegdotami recital z pewnością doda widzom pozytywnej energii, ale również zmusi do refleksji.

BILETY DOSTĘPNE NA ABILET.PL

Czas trwania: 1 godzina i 20 minut.

PLAKAT gabriela muskałaWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza w ramach 5. Festiwalu Filmu i Teatru KOZZI CZYŻEWSKA FIJEWSKI 14 czerwca,  godz. 21.00, Kino Norwid/Sala im. Janusza Koniusza na monodram Podróż do Buenos Airesw reż. Mariana Półtoranosa, w wykonaniu Gabrieli Muskały, wielokrotnie wyróżnianej przez widzów i krytyków aktorki filmowej i teatralnej.

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatruto piąta odsłona filmowo-teatralnego wydarzenia realizowanego w tym roku w dniach 12-16 czerwca 2019 r. w Zielonej Górze i Żarach. Koncepcja programowa tegorocznego wydarzenia oparta została na trzech wielkich postaciach polskiego filmu i teatru: Macieju Kozłowskim (Kozzi), Elżbiecie Czyżewskiej i Tadeuszu Fijewskim.

Jednym z gości tegorocznej edycji Festiwalu będzie aktorka filmowa i teatralna Gabriela Muskała,  związana z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza oraz warszawskim Teatrem Dramatycznym. Zagrała m.in. w takich filmach jak: Janosik. Prawdziwa historia (reż. Kasia Adamik i Agnieszka Holland), Wymyk (reż. Greg Zgliński), Chce się żyć (reż. Maciej Pieprzyca), Wołyń (Wojciech Smarzowski), Moje córki krowy (reż. Kinga Dębska). Za rolę w ostatnim filmie została nominowana do Orłów – Polskich Nagród Filmowych.

Podczas Kozzi Film Festiwal aktorkę będzie można zobaczyć ponadto w dwóch filmach: 7 uczuć (reż. Marek Koterski) i Fuga (reż. Agnieszka Smoczyńska). Za scenariusz do drugiego filmu otrzymała Orła za Odkrycie Roku.

Wielokrotnie wyróżniana przez widzów i krytyków jedna z najzdolniejszych aktorek średniego pokolenia, wcieli się w rolę Walerki, głównej bohaterki Podróży do Buenos Aires – wzruszającej opowieści o nas samych. Na scenie tak jak w życiu sytuacja komiczna często wpisana jest w dramatyczny kontekst, a śmiech miesza się ze łzami wzruszenia. Dlatego koniecznie trzeba odbyć tę podróż razem z Walerką.

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

 Za rolę Walerki w spektaklu Podróż do Buenos Aires Gabriela Muskała została nagrodzona podczas wielu festiwali: NAGRODA AKTORSKA na 42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, NAGRODA MARSZAŁKA Województwa Łódzkiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, NAGRODA MINISTRA KULTURY na ogólnopolskim konkursie ministerstwa kultury na wystawienie polskiej sztuki współczesnej, NAGRODA AKTORSKA na I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, NAGRODA MARSZAŁKA Województwa Łódzkiego z okazji inauguracji sezonu artystycznego 2002\2003, GRAND PRIX i NAGRODA POLSKIEGO RADIA we Wrocławiu na 36 Wrocławskich Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, NAGRODA GŁÓWNA na 7 Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii Niemcy, I NAGRODA na III Międzynarodowym Festiwalu Jednego Aktora "MonoBaltija" w Kownie.

Sztuka Podróż do Buenos Aires znalazła się w finale konkursu Ministerstwa Kultury na wystawienie polskiej sztuki współczesnej. Była pokazywana na wielu festiwalach w Polsce, a także za granicą: w Brukseli i w Egerze na Węgrzech.

...Gabriela Muskała dokonała rzeczy dziś dość niespotykanej: potrafiła zahipnotyzować widownię losami swej bohaterki do tego stopnia, że można było odnieść wrażenie, iż odbywa się jakaś zbiorowa, dotycząca niemal wszystkich widzów, psychodrama polegająca na odsłanianiu wspólnej tajemnicy...

Andrzej Lis, Teatr

...W ponad godzinnym monologu Gabriela Muskała przedstawia proces rozsypywania się świadomości bohaterki, zamierania jej świata, stopniowej atrofii pamięci. Przedstawia przejmująco – właśnie dlatego, że niedosłownie, bez postarzania młodej twarzy i prowokowania zbyt łatwych wzruszeń. (...) Cały ów work in regress (jak określono rzecz w podtytule) pokazany zachwycająco misternie i konsekwentnie; właśnie precyzja scenicznej relacji skupia uwagę widowni niczym kryminał. Mądry, dojrzały spektakl

w reżyserii Mariana Półtoranosa...

Jacek Sieradzki, Polityka

...W łódzkim spektaklu zamiast fizycznej obecności starości jest jej metafora. Gabriela Muskała nie udaje staruchy – jest rumianą młodością, krucha i spłoszona w gestach. I jest to wielkie odkrycie inscenizacyjne...

Łukasz Drewniak, Przekrój

 

BILETY DOSTĘPNE NA ABILET.PL

 reżyseria Marian Półtoranos

muzyka Jacek Grudzień, Greg Zgliński

reżyseria światła Krzysztof Sendke

O B S A D A

Walerka – Gabriela Muskała

czas trwania spektaklu: 80 minut (bez przerwy)

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.