„Puk, puk! Zastałem króla?” Marcin Przewoźniak/ DKK dla dzieci

Za nami piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w tym roku, które odbyło się 16 maja 2023 roku. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze, humory nam dopisywały, a to na pewne za sprawą książki Marcina Przewoźniaka – „Puk, puk! Zastałem króla?”. Autor opisuje zabawną historię rodziny Bielskich, mieszkańców starej kamienicy w Warszawie i jej niezwykłych gości z przeszłości. Z pozoru wiodą oni zwyczajne życie, dwunastoletni Stanisław uczy się w szkole, jego tato pracuje w muzeum i uwielbia znosić do domu różne starocie. Mama z kolei jest ochroniarzem na lotnisku. W ich mieszkaniu znajduje się spiżarnia, która od wielu lat nie miała drzwi. Pewnego dnia pan Bielski przytaszczył jakieś stare, ale za to idealnie pasujące do nietypowego otworu. Nikt jednak nie spodziewał się, że w związku z tym w ich spiżarni powstanie przesmyk między wiekami, który umożliwi odwiedziny ludzi z zamierzchłych czasów. Proszę nam wierzyć, tych odwiedzin było całkiem sporo. Poznałyśmy sympatycznego i wesołego Spytka, błazna króla Zygmunta, rozsmakowanego w coca-coli, który najbardziej przypadł nam do gustu. Nieźle ubawiliśmy się też w czasie odwiedzin kanclerza Lwa Sapiehy, który z polecenia króla Zygmunta szukał godnego miejsca na nową stolicę, trzeba wspomnieć, że rozważał różne miasta oprócz Warszawy. Książka Marcina Przewoźniaka jest ciekawa i pogodna, przeczytałyśmy ją z przyjemnością. Dzięki niej poznaliśmy wiele faktów historycznych i dużo ciekawostek. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz

thumbnail_20221013_145248